Pompa w Parku Żeromskiego: fascynująca historia i unikalny design

Pompa w Parku Żeromskiego: fascynująca historia i unikalny design

Rozpoznawalna dzięki swojej wysokiej, smukłej sylwetce i ognistemu spojrzeniu. Odnawiana, teraz jest ubrana w nową szatę i czerwone pazury. Mimo że narodziła się ponad 100 lat temu, nadal przyciąga wzrok przechodniów. To pompa w Parku Żeromskiego.

Po gruntownym czyszczeniu i dopieszczeniu malarskim, pompa znów błyszczy. Jest tylko jednym z 28 unikalnych egzemplarzy tego rodzaju, które zdobią Szczecin.

System wodociągów w Szczecinie swoje początki ma w 1865 roku. Jednak to na przełomie XIX wieku rozpoczęły się prace nad wierceniem studni i instalacją pomp, co sugeruje, że te oryginalne „berlinki” mają już około 120 lat! Dziś na ulicach miasta można podziwiać 28 tych wyjątkowych pomp.

Dwudziestoośmiorniki, które mają prawie 3 metry wysokości, posiadają podstawę o wymiarach 61cmx61cm i średnicę wynoszącą 63 cm. Są zbudowane z żeliwnego korpusu i mechanizmu ssąco-tłoczącego. Zasługują na szczególną uwagę za swoje detale – herb miasta umieszczony na nich, koronę na szczycie oraz smoczą paszczę jako wylewkę.