Plan zakupu Kina Pionier przez miasto Szczecin

Plan zakupu Kina Pionier przez miasto Szczecin

Radni miasta Szczecin podjęli we wtorek decyzję o planowanym nabyciu Kina Pionier – jednego z najstarszych zabytków kinematografii, działającego ciągle w tym samym miejscu na całym świecie. Kinoteka ta rozpoczęła swoją działalność już w 1907 roku, prezentując pierwsze seanse.

Pomysł zakupu kinowego zabytku uzyskał jednogłośne poparcie wśród 27 radnych, którzy uczestniczyli w sesji. W październikowej sesji radni zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel 2 milionów złotych z budżetu miasta.

Początkowe dyskusje dotyczące możliwości zakupu kina zostały rozpoczęte w 2021 roku. Powodem były informacje o planowanej emeryturze jednego z właścicieli Kina Pionier. Jak przekazała podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Anna Szotkowska, wiceprezydent Szczecina, celem jest finalizacja transakcji z obecnymi właścicielami do końca bieżącego roku.

W uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej zakupu lokalu, w którym mieści się kino, podkreślono, że celem tej decyzji jest „ochrona jednego z najstarszych kin na świecie, które nieprzerwanie działa w tym samym miejscu, przed ewentualnym zamknięciem”.