Nadmierna waga plecaków szkolnych: druga edycja kampanii sanitarnej w Szczecinie

Nadmierna waga plecaków szkolnych: druga edycja kampanii sanitarnej w Szczecinie

W Szczecinie, pod patronatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, rozpoczęła się kolejna, druga już edycja regionalnej kampanii o nazwie #MojaSzkołaZdrowaSzkoła. Tym razem punktem zainteresowania inspektorów stała się Szkoła Podstawowa nr 20, gdzie skoncentrowano się na badaniu mas plecaków szkolnych noszonych przez uczniów klas III i IV.

Kampania nosi charakter interdyscyplinarny i skupia się na problematyce nadmiernego obciążania kręgosłupa dzieci przez zbyt ciężkie tornistry, co może prowadzić do powstawania różnorodnych wad postawy. W ramach aktualnej edycji akcji, inspektorzy Sanepidu planują także zbadanie nawyków żywieniowych młodych uczniów.

Decyzję o kontynuacji kampanii skłoniły wcześniejsze wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne na terenie całego województwa zachodniopomorskiego w roku 2018 i 2022. Badania te koncentrowały się głównie na analizie obciążenia kręgosłupów uczniów spowodowanego ciężkimi plecakami. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać wartości pomiędzy 10 a 15 procent masy ciała ucznia.