Pierwszy etap nowej obwodnicy Przecławia i Warzymic oddany do użytku

Pierwszy etap nowej obwodnicy Przecławia i Warzymic oddany do użytku

W czwartkowe południe o godzinie 12.33, ruch pojazdów na nowo zbudowanej obwodnicy Przecławia i Warzymic został oficjalnie uruchomiony. Pierwszy pojazd autoholowania rozpoczął swoją podróż z ronda Hakena, a zaraz za nim na nową trasę wjechały kolejne samochody – Volkswagen, Peugeot oraz Toyota. Mogły to uczynić, ponieważ zakończono pierwszą fazę budowy zmienionej trasy Drogi Krajowej nr 13, prowadzącej od Szczecina do polsko-niemieckiej granicy w Rosówku. W rezultacie powstało 4,2 km nowej dwupasmowej drogi bezkolizyjnej.

Nowa arteria komunikacyjna ma długość 4,2 km i rozciąga się od ronda Hakena do punktu, gdzie łączy się z istniejącą DK13 na południe od Przecławia. Jednak jak wyjaśnia Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), nie jest to typowa droga ekspresowa.

„To, co dziś oddajemy do użytku to dwupasmówka klasy GP, czyli droga główna ruchu przyspieszonego, na której maksymalna dozwolona prędkość wynosi 100 km/h.”, powiedział Lendner. Zaznaczył również, że nowo wybudowana trasa poprawi przejezdność drogi krajowej nr 13 prowadzącej ze Szczecina w stronę autostrady A6.