Pierwsza drużyna piłkarska dla dzieci z Zespołem Downa w Przecławiu

Pierwsza drużyna piłkarska dla dzieci z Zespołem Downa w Przecławiu

Nasze lokalne talenty, które biorą udział w różnych kółkach teatralnych i tanecznych, a także trenują tenis, postanowiły spróbować swoich sił w nowym sporcie – piłce nożnej. Są to podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka”, którzy teraz uczęszczają na treningi w klubie sportowym AP Kontra zlokalizowanym w Przecławiu.

W całym naszym województwie jest to pierwszy raz, gdy utworzono specjalną drużynę piłkarską dla tych niezwykle zdolnych dzieci. Grupa ta jest przeznaczona zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców od 7 roku życia. Już za nimi pierwsze treningi – informuje Małgorzata Świerzko, pełniąca funkcję wiceprezesa stowarzyszenia Iskierka.

Inicjatywa stworzenia drużyny sportowej skupiającej osoby niepełnosprawne narodziła się dzięki jednemu z trenerów AP Kontra, ojcu Szymona, chłopca z dodatkowym chromosomem. Andrzej, podczas swoich podróży po Polsce, natknął się na podobny klub sportowy w Krakowie. Inspiracja ta skłoniła go do działania – postanowił utworzyć analogiczną drużynę dla swojego syna i jego przyjaciół – relacjonuje Świerzko.

Jednak organizacja takich zajęć i znalezienie odpowiedniego trenera nie jest łatwym zadaniem. Marta Kęsy, wiceprezes Koła TPD Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, wyjaśnia, że największym wyzwaniem jest niemożliwość zorganizowania dla nich dodatkowych kółek zainteresowań w Szczecinie. Wiele dzieci marzy o tym, aby na przykład tańczyć w balecie. Niestety, próby nawiązania współpracy z różnymi klubami spotkały się z obawami nauczycieli dotyczącymi prowadzenia zajęć dla takiej grupy uczniów.