Pierwsza dostawa czołgów Abrams dla polskiej armii już wkrótce

Pierwsza dostawa czołgów Abrams dla polskiej armii już wkrótce

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek na antenie TVP Info, że transport pierwszej partii zamówionych w styczniu tego roku czołgów Abrams dotrze we wtorek do portu Szczecin-Świnoujście. Niemniej jednak, statek z ładunkiem składającym się z 14 czołgów prawdopodobnie pojawi się na miejscu przeznaczonym do ich rozładunku dopiero po północy lub wcześnie rano w środę.

W rozmowie z TVP Błaszczak podkreślił, że statek zawierający czołgi Abrams zawinie jutro do portu Szczecin-Świnoujście. Polska nabyła te używane i wyremontowane czołgi, które zostały wycofane z piechoty morskiej USA, w styczniu bieżącego roku.

Minister dodał również, że pierwsza dostawa obejmuje 14 czołgów – jedną kompanię. W trakcie tego roku planowane są jeszcze dwie kolejne dostawy, co pozwoli na zgromadzenie batalionu czołgów. Kolejny batalion ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Informacji o statku nie potwierdziły oficjalne źródła, jednak według naszych ustaleń pierwsze czołgi Abrams dla polskiej armii prawdopodobnie dotrą do Szczecina na pokładzie statku Aralia (nr IMO 9357212; rok budowy 2007; GT 9625; nośność 12 859 t). Na załączonych zdjęciach widać statek jeszcze pod nazwą BBC Delaware.

Statek wielozadaniowy, przystosowany do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, opuścił Kanał Kiloński około godziny 18:30 w poniedziałek, a we wtorek o godzinie 13:30 zameldował się na redzie Świnoujścia. Następnie zszedł z toru wodnego na kotwicowisko najbliższe portowi Świnoujście, położone po zachodniej stronie toru podejściowego.