Odpady stają się źródłem energii dla szczecińskiego transportu publicznego

Odpady stają się źródłem energii dla szczecińskiego transportu publicznego

Odkąd nadejdzie styczeń przyszłego roku, energia produkowana z odpadów będzie stanowić główne źródło zasilania dla szczecińskiej komunikacji miejskiej. To efekt innowacyjnej transformacji energii, której przodownikiem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie znany pod nazwą EcoGenerator.

Elektryczność wyprodukowana przez EcoGenerator nie tylko napędzi Tramwaje Szczecińskie, ale również dostarczy prąd dla Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”, co pokazuje zróżnicowane zastosowanie tej ekologicznej formy energii.

Już teraz, dzięki odnawialnej energii pochodzącej z recyklingu odpadów, ilość energii zużytej przez latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym Szczecinie została znacząco zredukowana. Dodatkowo, energia ta jest wykorzystywana do napędzania Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego, co dowodzi jej wszechstronności.

W przyszłym roku, lista jednostek korzystających z tego ekologicznego źródła energii zostanie poszerzona o publiczny transport miejski. Tramwaje i autobusy dołączą do grona odbiorców energii wygenerowanej przez EcoGenerator, co przyczyni się do jeszcze większego ograniczenia zużycia tradycyjnych źródeł energii w Szczecinie.