Odbiór mieszkania od dewelopera – formalności

Odbiór mieszkania od dewelopera – formalności

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera warto mieć świadomość tego, jak bardzo istotne jest prawidłowe przeprowadzenie jego odbioru. O czym zatem należy pamiętać? Jakie formalności należy załatwić po odbiorze? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Jak wspomniano we wstępie odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważna czynność, którą należy przeprowadzić prawidłowo. Jest to bowiem ostatni moment, w którym można zgłosić deweloperowi ewentualne błędy, czy niedociągnięcia w wykonaniu poszczególnych prac, a co za tym idzie wyegzekwować ich naprawę. W związku z tym do odbioru należy się odpowiednio przygotować, co wymaga zapoznania się z zapisami w umowie dotyczącymi standardu wykończenia mieszkania. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które znają się na budowlance, ponieważ są one w stanie wykryć ewentualne niedociągnięcia. Laik może mieć z tym problemy, w związku z czym popularnością cieszy się usługa polegająca na wynajęciu specjalisty do odbioru mieszkania. Jest ona dostępna pod hasłem odbiór mieszkania Szczecin, a rezerwując ją można mieć pewność, że mieszkanie zostanie dokładnie sprawdzone przed ostatecznym sfinalizowaniem zakupu.

Formalności po odbiorze mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera kończy się podpisaniem stosownego protokołu, po którym następuje przekazanie kluczy do lokalu. To właśnie wówczas nabywca staje się formalnym właścicielem mieszkania, w związku z czym musi zająć się dalszymi formalnościami. W ciąg 14 dni należy bowiem przepisać na siebie liczniki za media. Następnie należy umówić się z notariuszem na podpisanie aktu notarialnego, a w przypadku zakupu na kredyt udać z nim również do banku. Pozostałe formalności dotyczą spraw urzędowych, takich jak ustalenie podatku od nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że odbiór mieszkania od dewelopera to czynność, która pozwala stwierdzić, czy jakość mieszkania odpowiada zapisom umowy. W dalszej kolejności wymaga spełnienia kilku formalności, co pozwala zakończyć proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.