Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki promuje dostępność boisk przyszkolnych

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki promuje dostępność boisk przyszkolnych

Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, zapowiedział 15 marca wprowadzenie nowego programu rządowego. Program ma na celu przekazanie samorządom, klubom oraz związków sportowym finansowych środków w wysokości aż 330 milionów złotych. Pieniądze te mają być przeznaczone na prowadzenie zajęć sportowych na terenie obiektów przyszkolnych.

W czasie sobotniej konferencji prasowej w Szczecinie, minister Nitras zaapelował do lokalnych instytucji o aktywne ubieganie się o środki finansowe na organizację zajęć sportowych po godzinach lekcyjnych oraz w weekendy. Zwrócił uwagę na to, że możliwość korzystania z boisk powinna być dostępna dla wszystkich zainteresowanych, podkreślając, że jeszcze nigdy dotąd ministerstwo nie oferowało tak znacznej puli finansowej.

Nitras zaznaczył również, że jego priorytetem jest zwiększenie dostępności obiektów sportowych przy szkołach po godzinach szkolnych oraz w weekendy. Przypomniał, że wiele nowych boisk szkolnych i osiedlowych zostało wybudowanych z publicznych funduszy, a dofinansowanie od strony Ministerstwa Sportu i Turystyki wynosiło nawet 70% kosztów inwestycji. Podkreślił, że takie obiekty powinny być dostępne dla lokalnej społeczności.

Minister Nitras wyraził również swoje niezadowolenie z faktu, że wiele obiektów sportowych, w tym również w Szczecinie, jest niedostępnych po godzinach lekcyjnych oraz w weekendy. „Nie może być tak, że po lekcjach dzieci muszą przechodzić przez płot albo szukać dziury w płocie, bo boisko jest zamknięte na kłódkę” – zdecydowanie stwierdził Nitras.