NiOL inwestuje w kolejny system kontroli opłat za parkowanie

NiOL inwestuje w kolejny system kontroli opłat za parkowanie

Półka NiOL dokonała zakupu nowego systemu CityScanner, którego celem jest monitorowanie opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Jest to druga tego typu inwestycja firmy – pierwszy system rozpoczął swoją działalność rok temu.

Kolejny volkswagen up!, identyczny do poprzedniego, został wyposażony w system City Scanner i już od kilku dni kursuje po ulicach Szczecina. Dzięki zamontowanym na dachu kamerom, samochód skanuje numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów, które następnie są przesyłane do bazy danych. Baza ta zawiera informacje o pojazdach, które mają prawo do parkowania w strefie, czyli tych, które wniosły opłatę, wykupiły abonament lub ryczałt. System automatycznie sprawdza, czy mijane pojazdy są odpowiednio opłacone.

Aby uniknąć sytuacji, w której dodatkowa opłata zostanie naliczona kierowcy, który dopiero co zaparkował i jest w drodze do parkomatu, kontrola przeprowadzana jest dwukrotnie w krótkim odstępie czasu.

Takie e-kontrole zastępują pracę kilku kontrolerów pieszych. W ciągu września samochód z systemem e-kontroli dokonał sprawdzenia aż 57 tys. samochodów. Okazało się, że 6% z nich, co daje sumę 3400 pojazdów, parkowało bez opłat. Właściciele tych samochodów otrzymają informacje o nieopłaconym postoju za pośrednictwem poczty.

Pełna dokumentacja dotycząca przypadków niewniesienia opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania jest dostępna pod określonym adresem.