Miasto

Narodowy spis Powszechny – coraz mniej czasu!

Narodowy Spis Powszechny trwa już od jakiegoś czasu. Niestety wielu mieszkańców kraju nadal nie zdecydowało się na to, by wziąć udział w spisie. W tym niechlubnym gronie znajdują się również mieszkańcy Szczecina. Czy za brak spisania swoich danych grożą jakieś konsekwencje prawne? W końcu, jak wiadomo, Spis Powszechny jest obowiązkowy.

Ilu mieszkańców Szczecina wzięło udział w spisie?

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, a mimo to wciąż tak niewiele osób wzięło w nim udział. Pozostaje pytanie, czy brak udziału w spisie to wynik świadomego działania, czy braku informacji? W przypadku osób w podeszłym wieku, samotnych, zazwyczaj chodzi o brak wiedzy na temat tego, jak wziąć udział w spisie. Osoby młode, mające dostęp do internetu i wszelakich mediów prawdopodobnie świadomie unikają udziału w spisie. Co jest motywem takiego działania? Nie wiadomo, jedyne co wiadomo na obecną chwilę to to, że spisało się zaledwie 60% mieszkańców, co jest bardzo kiepskim wynikiem. Szczecin jak na razie negatywnie wyróżnia się na tle województwa. 60% spisanych mieszkańców to jeden z najniższych wyników. Niektóre gminy mogą poszczycić się wynikiem aż 90% spisanych! Całe województwo jest aktualnie na 12 pozycji w kraju z wynikiem 68% spisanych. Wszystkie te dane pochodzą z Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Dlaczego mieszkańcy Szczecina nie chcą brać udziału w spisie?

Zdaniem dyrektora Urzędu Statystycznego w Szczecinie wcale nie chodzi o to, że mieszkańcy miasta chcą uniknąć wzięcia udziału w spisie. Osoby młode zwyczajnie odkładają udział w Spisie na ostatni moment. Można to wywnioskować, patrząc na gwałtownie rosnącą liczbę osób, które spisały się w ostatnich dniach. Wiele wskazuje również na to, że na niską liczbę spisanych osób w Szczecinie miały wpływ wakacje oraz związana z nimi praca. Szczecin to jedna z turystycznych miejscowości, które latem przezywają napływ letników. Osoby wynajmujące domki i inne kwatery podczas sezonu turystycznego mogłyby zwyczajnie zbyt pochłonięte pracą, by pamiętać o spisie.

Jak można najszybciej się spisać?

Dobrą wiadomością dla osób, które cenią sobie komfort i oszczędność czasu, jest to, że spisu można dokonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i spisanie się przez formularz online. Innym sposobem jest spisanie się telefoniczne. Inną opcją jest skorzystanie z jednego ze zlokalizowanych w różnych częściach miasta punktu stacjonarnego spisów. Brak samodzielnego spisania się, poskutkuje wizytą rachmistrza, któremu nie można odmówić udziału w spisie, pod karą grzywny.

Powiązane tematy
MiastoWydarzenia

Sanktuarium zamiast Parafii św. Józefa w Szczecinie!

W czwartek (07.10) metropolita szczecińsko – kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga podniósł…
Czytaj dalej
KulturaMiastoWydarzenia

Kto zagości na tegorocznym Szczecin Film Festival?

Trwają przygotowania do tegorocznej edycji Szczecin Film Festival. Wydarzenie to od początku swego…
Czytaj dalej
KulturaMiasto

15. festiwal Kina Niezależnego w Przemyślu z nagrodą publiczności dla filmu o Szczecińskim dyrygencie

Film „Nowa Symfonia” wyreżyserowany przez Mateusza Żeglińskiego wrócił z 15.
Czytaj dalej