Miasto

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Szczecinie?

Zarówno osoby młode, które chciałyby rozpocząć wreszcie dorosłe życie, jak i rodziny z dziećmi, czy osoby w wieku dojrzałym, często zainteresowane są wynajmem mieszkania. Jak wygląda sprawa wynajmu mieszkania w Szczecinie? Ile kosztuje wynajem i czy każdy może sobie na to pozwolić?

Wynajem mieszkania w Szczecinie – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Jeszcze 10 miesięcy temu koszt wynajmu mieszkania w Szczecinie był o wiele wyższy niż obecnie. Nagły wzrost cen miał związek ze zmieniającą się na całym świecie sytuacją, związaną z masowym zamykaniem gospodarki. Dziś mimo że sytuacja dalej jest niepewna, ceny wynajmu oraz zakupu mieszkań znacząco spadły w wielu miastach w Polsce. Jak to wygląda w Szczecinie? Niestety w naszym mieście od trzech miesięcy cena wynajmu mieszkań utrzymuje się na prawie tym samym poziomie.

Z wyliczeń, które sporządzono na podstawie 18 tysięcy ogłoszeń najmu w całej Polsce, mediana stawek za m2 w Szczecinie to kwota aż 40 zł. Cena ta generowana jest między innymi przez duży popyt na rynku najmu mieszkań. Bardzo dobra i dynamicznie rozwijająca się sytuacja na rynku pracy sprawiają, że do miasta lgnie młodzież z pobliskich wsi. W Szczecinie pragnie zamieszkać również coraz więcej imigrantów, oraz osoby z odległych miast i wsi w kraju. To wszystko wpływa na znaczną podwyżkę stawek. Bardzo wysokie są również ceny samych mieszkań. Inwestorom zależy na dużej stopie zwrotu za lokale kupione w stanie deweloperskim, które na sprzedaż wystawiane są w stanie „pod klucz”.

Co jeszcze może mieć duży wpływ na wzrost ceny wynajmu mieszkania w Szczecinie? Początek października jest czasem, gdy studenci powracają na uczelnie po kilku miesiącach zajęć zdalnych oraz 3 – miesięcznych wakacjach. Co to oznacza? Studenci już w połowie września rozglądają się za mieszkaniem do wynajęcia, najlepiej w dogodnej lokalizacji, jak najbliżej uczelni. Wrzesień to miesiąc, w którym ceny wynajmu są znacznie wyższe, w stosunku do innych miesięcy.

W październiku, po przepływie fali studentów wynajmujących mieszkania, sytuacja związana z ceną najmu powinna się ustabilizować.

Powiązane tematy
MiastoWydarzenia

Sanktuarium zamiast Parafii św. Józefa w Szczecinie!

W czwartek (07.10) metropolita szczecińsko – kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga podniósł…
Czytaj dalej
KulturaMiastoWydarzenia

Kto zagości na tegorocznym Szczecin Film Festival?

Trwają przygotowania do tegorocznej edycji Szczecin Film Festival. Wydarzenie to od początku swego…
Czytaj dalej
KulturaMiasto

15. festiwal Kina Niezależnego w Przemyślu z nagrodą publiczności dla filmu o Szczecińskim dyrygencie

Film „Nowa Symfonia” wyreżyserowany przez Mateusza Żeglińskiego wrócił z 15.
Czytaj dalej