Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Szczecinie?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Szczecinie?

Zarówno osoby młode, które chciałyby rozpocząć wreszcie dorosłe życie, jak i rodziny z dziećmi, czy osoby w wieku dojrzałym, często zainteresowane są wynajmem mieszkania. Jak wygląda sprawa wynajmu mieszkania w Szczecinie? Ile kosztuje wynajem i czy każdy może sobie na to pozwolić?

Wynajem mieszkania w Szczecinie – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Jeszcze 10 miesięcy temu koszt wynajmu mieszkania w Szczecinie był o wiele wyższy niż obecnie. Nagły wzrost cen miał związek ze zmieniającą się na całym świecie sytuacją, związaną z masowym zamykaniem gospodarki. Dziś mimo że sytuacja dalej jest niepewna, ceny wynajmu oraz zakupu mieszkań znacząco spadły w wielu miastach w Polsce. Jak to wygląda w Szczecinie? Niestety w naszym mieście od trzech miesięcy cena wynajmu mieszkań utrzymuje się na prawie tym samym poziomie.

Z wyliczeń, które sporządzono na podstawie 18 tysięcy ogłoszeń najmu w całej Polsce, mediana stawek za m2 w Szczecinie to kwota aż 40 zł. Cena ta generowana jest między innymi przez duży popyt na rynku najmu mieszkań. Bardzo dobra i dynamicznie rozwijająca się sytuacja na rynku pracy sprawiają, że do miasta lgnie młodzież z pobliskich wsi. W Szczecinie pragnie zamieszkać również coraz więcej imigrantów, oraz osoby z odległych miast i wsi w kraju. To wszystko wpływa na znaczną podwyżkę stawek. Bardzo wysokie są również ceny samych mieszkań. Inwestorom zależy na dużej stopie zwrotu za lokale kupione w stanie deweloperskim, które na sprzedaż wystawiane są w stanie „pod klucz”.

Co jeszcze może mieć duży wpływ na wzrost ceny wynajmu mieszkania w Szczecinie? Początek października jest czasem, gdy studenci powracają na uczelnie po kilku miesiącach zajęć zdalnych oraz 3 – miesięcznych wakacjach. Co to oznacza? Studenci już w połowie września rozglądają się za mieszkaniem do wynajęcia, najlepiej w dogodnej lokalizacji, jak najbliżej uczelni. Wrzesień to miesiąc, w którym ceny wynajmu są znacznie wyższe, w stosunku do innych miesięcy.

W październiku, po przepływie fali studentów wynajmujących mieszkania, sytuacja związana z ceną najmu powinna się ustabilizować.