Na jakie zasłony ogrodowe warto się zdecydować? Sprawdzamy

Na jakie zasłony ogrodowe warto się zdecydować? Sprawdzamy

Zasłony ogrodowe to bardzo praktyczna dekoracja. Na takie rozwiązanie decydują się te osoby, które chcą się zasłonić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a przy okazji nieco chronić przed palącym słońcem. Na jakie zasłony do altany ogrodowej warto się zdecydować? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Dlaczego warto zainwestować w zasłony ogrodowe?

Warto wspomnieć o tym, że zasłony ogrodowe mają całkiem sporo zalet. Przede wszystkim zapewniają prywatność, a przy okazji chronią przed słońcem, wiatrem i deszczem. Dzięki nim można regulować ilość światła, które wpada np. do altany ogrodowej. To dobre zabezpieczenie przed uciążliwymi owadami sposób na nadanie aranżacji charakteru. 

Wybór zasłon ogrodowych na rynku jest całkiem spory. Jak więc znaleźć te odpowiednie do swoich potrzeb?

Czym kierować się przy zakupie zasłon ogrodowych?

Zasłony ogrodowe są z założenia narażone na zmienne i trudne warunki pogodowe. Powinny więc nie tylko ładnie się prezentować, ale i być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Muszą być wykonane z materiału, który jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe i wodoodporny. Wtedy będzie można z nich bez obaw korzystać przez wiele długich lat. Nie bez znaczenia jest kolorystyka zasłon ogrodowych. Te ciemniejsze mogą dość szybko blaknąć, a na jasnych widać zabrudzenia. 

Zdecydowanie najlepszym wyborem są zasłony ogrodowe uszyte z tkanin syntetycznych. Powinny być one dodatkowo w odpowiedni sposób zaimpregnowane. Dzięki temu zyskują wodoodporność. Dobrej jakości zasłony ogrodowe prezentują się nienagannie mimo wielokrotnego prania i nie wymagają prasowania. 

Warto zainwestować w tekstylia ogrodowe plamoodporne i odporne na rozciąganie. Idealnie, gdy są na tyle gęste, że rzeczywiście skutecznie blokują promieniowanie UV. Zbyt lekkie zasłony nie chronią dobrze np. przed owadami. 

W jakiej kolorystyce mogą być utrzymane zasłony ogrodowe?

Dla wielu osób kolorystyka zasłon ogrodowych to bardzo istotna kwestia przy ich wyborze. Każdy mieć może w tym zakresie nieco inne preferencje. Warto postawić na zasłony, które pasują do aranżacji całego tarasu lub altany. 

Latem dużą popularnością cieszą się tekstylia białe. Dobrze komponują się z np. z rattanowymi meblami. Pasują do aranżacji klasycznych. Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań lepszym wyborem są zasłony ciemniejsze np. grafitowe. Wielu zwolenników mają od jakiegoś czasu tekstylia w kolorze butelkowej zieleni. Na topie cały czas są również zasłony ogrodowe kremowe. 

Najważniejsze jest jednak to, aby były to zasłony trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nieprzemakalne. Zazwyczaj powstają one z poliestru zabezpieczonego dodatkowo poliuretanem, który odpycha wodę. To materiał bardzo wytrzymały, odporny na niskie i wysokie temperatury, który nie kurczy się i nie rozciąga w praniu. 

Idealne zasłony ogrodowe – czyli jakie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tkaniny zasłonowe powinny przepuszczać powietrze. Dzięki temu na tarasie czy w altanie nie jest zbyt duszno. Przy zakupie zasłon ogrodowych uwzględnić też trzeba ich długość. Zbyt krótkie tekstylia nie spełniają swoje zadania. Do środka i tak przedostać się bowiem mogą owady. Krótkie zasłony nie zapewniają też optymalnej ochrony przed słońcem.

Kolejną istotną kwestią jest sposób mocowania zasłon na tarasie lub w altanie ogrodowej. Rozwiązań jest w tym przypadku kilka. Wykorzystać np. można specjalne drążki. Zdejmowanie z nich zasłonek nie powinno stanowić większego problemu. Wiele osób wykorzystuje też karnisze boczne, podsufitowe czy specjalne prowadnice. Mają one tę zaletę, że bez problemu można je przymocować do drewnianych belek. 

Ogrodowe zasłony wodoszczelne są odporne na różne warunki pogodowe. Jednak i tak po ulewnych opadach deszczu warto je mimo wszystko zdjąć i dokładnie wysuszyć. Dopiero potem można je z powrotem zawiesić na swoim miejscu. Nie mogą pozostawać mokre zbyt długo. Wtedy rozwinąć się na nich szybko może bardzo szkodliwa dla zdrowia ludzkiego pleśń.