Morsowanie rośnie na popularności. Gdzie wybrać się na lodowate kąpiele w Szczecinie?
Temperatura powoli spada, aura staje się chłodniejsza – wiele osób zasmuca nieuchronne zbliżanie się zimy, jednak morsy zacierają ręce z radości: znowu mogą zacząć hartowanie ciała w lodowatej wodzie.
Liczba zwolenników morskich kąpieli zauważalnie rośnie w ostatnich latach – z ekscentrycznej aktywności, powoli staje się zabiegiem wellness, a wieloletnie morsy chwalą ją sobie za dobroczynny wpływ na cały organizm. Wśród zalet morsowania często wymienia się poprawę krążenia w ciele, dotlenienie organizmu, wzmocnienie odporności i widoczne efekty redukcji tkanki tłuszczowej.
Gdzie warto wybrać się na morsowanie w Szczecinie i okolicach?
Sezon na morsowanie w Polsce trwa od przełomu września i października, aż do kwietnia.
Dobrym kierunkiem na morsowanie w Szczecinie jest kąpielisko Głębokie, gdzie działa Szczecińsko-Policki Klub Morsy im. Zbyszka Ulatowskiego. Jego członkowie spotykają się w sezonie kilka razy w tygodniu – zwykle w soboty i niedziele o godzinie 11:00. Jest to doskonała okazja, by pod okiem znawców i w dużej, zgranej grupie postawić swoje pierwsze kroki w zimowych kąpielach.
Grupa ma tam wydzielony pawilon zwany morsówką, znajdujący się zaraz po wejściu na kąpielisko.
Inne godne uwagi miejsca na lodowatą kąpiel to:
- Kąpielisko Dziewoklicz
- Kąpielisko w Lubczynie
- Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim
- Jezioro Wisełka
- Jezioro Binowskie
- Jezioro Wełtyńskie
Ręcznik i ciepła czapka – ważne elementy morsowania
Aby sesja morsowania przebiegła nie tylko efektywnie, ale także bezpiecznie należy odpowiednio się do niej przygotować. O czym warto pamiętać i co ze sobą zabrać?
Wśród podstawowego ekwipunku do morsowania znajduje się ręcznik i czapka. Nie zaleca się zimowych kąpieli z odkrytą głowy, gdyż w ten sposób zbyt szybko traci się ciepło z organizmu. Niektórzy preferują również noszenie rękawiczek i butów kąpielowych, choć to ostatnie jest opcjonalne i przyda się ewentualne w lokalizacjach, gdzie dno jest bardzo kamieniste. Na brzegu powinny czekać na morsa ubrania i buty, ale także suche skarpetki i druga para rękawiczek (na wypadek, gdyby pierwsza się zmoczyła), a wszystko zabezpieczone w suchym miejscu, np. na karimacie. Mile widziany jest również szlafrok, bielizna termoaktywna i termos z gorącym napojem.
Warto pamiętać również o tym, że kilka godzin przed zimową kąpielą nie powinno się spożywać obfitego posiłku i pić alkoholu, a tuż przed wejściem do wody należy wykonać dynamiczną rozgrzewkę.