Przesunięcie daty wielkiego otwarcia Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Przesunięcie daty wielkiego otwarcia Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Długo wyczekiwane otwarcie kompleksu Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie opóźni się. Jesienna inauguracja nie dojdzie do skutku – należy spodziewać się jej raczej po Nowym Roku.

Opóźnienia – otwarcie w listopadzie nierealne

Pierwotny plan zakładał zakończenie prac przy Morskim Centrum Nauki na dzień 30 listopada, ale na ten moment wiadomo już, że nie dojdzie to do skutku, a realny termin wielkiej inauguracji obiektu to raczej początek nowego roku.

Wśród potencjalnych źródeł opóźnienia dopatruje się braków w dokumentacji i zmian projektowych. Szczegółowy powód zmiany terminu nie został podany, ale wiadomo już, że po korekcie planu zakończenie prac powinno nastąpić z końcem lutego 2022 roku.

Wygląd centrum ściśle związany ze Szczecinem

Morskie Centrum Nauki na Łasztowni w Szczecinie zwraca uwagę swoją marynistyczną konstrukcją i jaskrawą, czerwono-żółto-pomarańczową kolorystyką elewacji. Forma statku ma nawiązywać do morskiego charakteru miasta, ale także oddawać tematykę obiektu – w jego wnętrzach znajdzie się nowoczesne centrum edukacyjne poświęcone żegludze, nawigacji i budowie okrętów.

Cała konstrukcja ma 14 metrów wysokości i 100 m długości. Wielobarwną fasadę docelowo ma pokryć czarna siatka, budynek będzie również podświetlany, a przeszklona część zapewni widok na pobliskie bulwary i Odrę.

Bogaty program atrakcji

Morskie Centrum Nauki ma być obiektem edukacyjnym, naukowym, ale także rozrywkowym. I tak, przygotowane na miejscu wystawy i warsztaty będą nie tylko interesujące, ale także interaktywne oraz angażujące odwiedzających. Ofertę atrakcji centrum dopełnią laboratoria naukowe (biologiczno-chemiczne, fizyczno-mechatroniczne oraz modelarstwa i innych prac manualnych), zabytkowe eksponaty (np. silnik parowy pochodzący z promu Świnoujście), pokazy multimedialne i planetarium.

W kompleksie znajdzie się również plac zabaw dla najmłodszych, efektowny taras widokowy na dachu i specjalnie wytyczone strefy relaksu. Dostępne będą także miejsca, które dadzą wrażenie przebywania w kabinie statku, dzięki efektom dźwiękowym i wizualnym.