Młodzież ze Szczecina pomaga lokalnym księgarniom poprzez projekt "OczytaMy Szczecin"

Młodzież ze Szczecina pomaga lokalnym księgarniom poprzez projekt "OczytaMy Szczecin"

Uczniowie licealni ze Szczecina, wzięli udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, w ramach której zainicjowali projekt o nazwie „OczytaMy Szczecin”. Misją projektu jest propagowanie czytelnictwa i wsparcie lokalnych księgarń.

Na swoim profilu na Facebooku, młodzi pasjonaci literatury wyraźnie wskazali na rosnący problem. Wspomnieli o raporcie KRD, z którego wynika, że liczba księgarń maleje, a wiele z nich boryka się z zadłużeniem. Podkreślili, jak istotne jest wsparcie dla miejsc, gdzie można kupić książki – to właśnie jest celem ich projektu.

Planem uczniów na uratowanie lokalnych księgarń jest organizacja eventów, których głównymi bohaterami będą właśnie one. Podczas tych wydarzeń, księgarze będą mieli okazję zaprezentować swoje miejsca oraz opowiedzieć o swojej działalności. Do udziału zostaną zaproszeni również pisarze – zarówno ci pochodzący ze Szczecina, jak i z innych części Polski.

Pierwsze wydarzenie już zaplanowane. 6 grudnia o godzinie 17:00, w księgarni FiKa, gościem specjalnym będzie Mariusz Szczygieł. Podczas tego spotkania popularny pisarz opowie o znaczeniu wsparcia dla miejsc takich jak FiKa. Uczestnicy będą mieli możliwość porozmawiać z autorem, poprosić o autograf czy zakupić książkę. Organizatorzy planują także umilić czas oczekiwania na autografy rozdawnictwem zimowych napoi i miłą muzyką. Zachęcają do udziału w wydarzeniu i zapewniają dobrą atmosferę.