Młode talenty z Zachodniopomorskiego w finale konkursu Explory

Młode talenty z Zachodniopomorskiego w finale konkursu Explory

Będzie to wyjątkowy czas dla młodych, zdolnych ludzi z województwa zachodniopomorskiego, którzy między 18 a 20 października będą mieli unikalną możliwość zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów podczas Krajowego Finału Konkursu Explory.

Promujące naukę wydarzenie na wielką skalę, Gdynia Explory Week, stanie się przestrzenią, gdzie młodzi przedstawiciele świata nauki ze Szczecina pokażą szerokie spektrum swoich innowacji. Prezentowane projekty obejmować będą takie pomysły jak metody oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii czy konstrukcje „baterii przyszłości” opartej na łupinach słonecznika.

Do oceny zgłoszonych projektów przygotowano komisję składającą się z 20 sędziów. Poza oceną profesjonalistów, organizatorzy przygotowali również możliwość oddania głosu przez publiczność internetową. Decyzję o tym, kto zostanie laureatem tegorocznej edycji konkursu, poznamy podczas ostatniego dnia Gdynia Explory Week, czyli GEW 2023.

Szczecin w finale konkursu reprezentować będzie Karolina Anna Sammel, która przedstawi rozwiązania do oczyszczania wody z mikroplastiku oraz bakterii E. Coli – pomysł o ogromnym znaczeniu dla poprawy bezpieczeństwa człowieka. Ale to nie koniec reprezentacji Szczecina. W gronie finalnego etapu konkursu znajdują się także Adam Matlak i Jakub Sudoł, którzy zaprezentują koncepcję wykorzystania łupiny słonecznika do stworzenia nowatorskiej „baterii przyszłości”, a także Julia Olechnowicz i Szymon Zarzycki, którzy przedstawią innowacyjną pływającą platformę katamaranu zdolną do transportu urządzeń pomiarowych służących do monitorowania jakości wód i utrzymania ich czystości.