Wybory parlamentarne 2021: Tomasz Grodzki ponownie zdobywa mandat senatora w okręgu 97

Wybory parlamentarne 2021: Tomasz Grodzki ponownie zdobywa mandat senatora w okręgu 97

W najnowszych wyborach parlamentarnych, Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, uzyskał kolejny raz stanowisko senatora w 97. okręgu wyborczym. Ten okręg obejmuje nie tylko Szczecin, ale również powiat policki. Według aktualnych informacji, które dotyczą 75,29 proc. obwodów wyborczych i pochodzą z godziny 12:40, Grodzki pokonał kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości bardzo dużą przewagą – zdobył aż 136 621 głosów.

Liczba osób uprawnionych do oddawania głosu wynosiła 261 738. W wyścigu o fotel senatora, przeciwko urzędującemu marszałkowi Senatu, stanęła 32-letnia Agnieszka Kurzawa, radna Szczecina. Aktualnie zdobyła jedynie niewiele ponad 30 proc. głosów (60 135). To oznacza, że Tomasz Grodzki posiada aż 69,44 proc. możliwych do zdobycia głosów. Różnica między tymi kandydatami jest niekwestionowanie olbrzymia.

Wybory parlamentarne na terenie województwa zachodniopomorskiego wyłonią łącznie czterech senatorów. Głosy w okręgach wyborczych nr 98, 99 i 100 nadal są liczone, a zebrane do tej pory dane z obwodów nie przekraczają jeszcze 65 proc. W gronie kandydatów walczących o mandaty senatorskie znaleźli się między innymi: Magdalena Kochan (KO), Halina Szymańska (PiS), Mariusz Nagórski (Konfederacja) czy Iwona Maliszewska (Bezpartyjni Samorządowcy).

W tym roku frekwencja wyborcza w zachodniopomorskim wyniosła 57,45 proc., co jest porównywalne do wyniku z poprzednich wyborów parlamentarnych z 2019 roku, gdzie frekwencja wynosiła 57,87 proc. Szczecin pod względem frekwencji uplasował się na trzecim miejscu wśród miast wojewódzkich, tuż za Warszawą i Białymstokiem, z rezultatem wynoszącym 62,24 procent osób uprawnionych do głosowania.