Międzynarodowy konkurs diaporam na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Międzynarodowy konkurs diaporam na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Już w ten weekend, w dniach od 19 do 21 listopada odbędzie 42. edycja Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Wydarzenie będzie mieć miejsce na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To jedyne takie wydarzenie w całej Polsce i jedno z pięciu na świecie. Długa historia tej imprezy uczyniła Szczecin polską stolicą diaporamy.

Międzynarodowe prace

Co roku swój udział w konkursie może zgłosić każdy zainteresowany twórca diaporam, bez względu na swoje miejsce zamieszkania. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłosiło się 40 artystów prezentujących 89 dzieł. Skład stał się prawdziwie międzynarodowy, gdyż wśród autorów nadesłanych prac znalazły się osoby nie tylko z Polski, ale i z Belgii, Francji, Holandii, Słowacji czy Wielkiej Brytanii, a także z RPA i Australii.

Organizatorzy konkursu nie narzucili uczestnikom jednego, określonego tematu prac, dzięki czemu twórcy diaporam mieli pełną swobodę w tej kwestii.

Pokaz dla publiczności

Oficjalna prezentacja nadesłanych prac rozpocznie się w sobotę o godzinie 13:30, a wcześniej – o 12:15 będzie mieć miejsce pokaz prac uznanego, polskiego twórcy diaporam.

Ogłoszenie wielkich zwycięzców konkursu i wręczenie nagród odbędzie się dzień później, w niedzielę o godzinie 12:00, natomiast punkt 13:00 rozpocznie się pokaz wyróżnionych prac. Lokalizacją wydarzenia będzie Sala Kina Zamek na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wstęp na pokaz i ujawnianie wyników będzie całkowicie darmowe.

Diaporama, czyli co?

Diaporama to niezwykły rodzaj sztuki, swoisty mariaż fotografii i filmu oraz ciekawe medium audiowizualne, wykorzystujące obraz i zespolony z nim dźwięk. Diaporamę stanowi pokaz slajdów fotograficznych połączonych w jedną całość, np. fabułą lub tematyką, które uzupełnione zostają o dopasowane efekty dźwiękowe.

Mogą być nimi muzyka z wokalem lub bez, naturalne dźwięki otoczenia, odczytywany wiersz lub inne nagrania. Dynamiki dodają całości również efekty przejścia czy podpisy.