Mata aluminiowa czy krata pomostowa — co lepiej sprawdzi się przed wejściem do sklepu?

Mata aluminiowa czy krata pomostowa — co lepiej sprawdzi się przed wejściem do sklepu?

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa klientom odwiedzającym sklep leży po stronie jego właściciela. W przypadku kompleksu, takiego jak targowisko czy galeria handlowa, gdzie poszczególne firmy wynajmują powierzchnię handlową, odpowiedzialność ta spoczywa na zarządcy obiektu. W zależności od położenia strefa wejściowa wymaga różnych rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko urazu po stronie gościa. Co zastosować, aby mieć pewność, że nie dojdzie do wypadku?

Estetyka, komfort i bezpieczeństwo – systemowe wycieraczki aluminiowe

Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w strefie wejścia do obiektów handlowych należą systemowe wycieraczki aluminiowe. Ich zaletą jest wielozadaniowość, wynikająca z możliwości zastosowania różnego rodzaju wkładów czyszczących, jak również łączenia ich z sobą (przykłady możesz zobaczyć tutaj: https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-zewnetrzne/).

Każda wycieraczka systemowa składa się z profili aluminiowych, połączonych wytrzymałymi stalowymi linkami oraz gumowymi tulejkami dystansowymi, wypełnionych odpowiednim dla danej powierzchni wkładem. Metoda łączenia pozwala nie tylko na precyzyjne dopasowanie rozmiaru wycieraczki, ale także na jej łatwe zwijanie i rozwijanie. Z kolei za oczyszczanie obuwia odpowiada wkład. W przypadku wejścia wprost z otwartej przestrzeni dobrze sprawdza się wkład gumowy, odbierający wodę, błoto czy śnieg. Z kolei we wnętrzach najlepiej jest zastosować skład szczotkowy, pozwalający na usunięcie piasku, pyłu, kamyków, drobinek gleby czy źdźbeł trawy.

Dużą zaletą aluminiowych wycieraczek jest możliwość zastosowania wkładów w kilku opcjach kolorystycznych, pasujących do stylistyki wnętrza. Dodatkowo można taką matę wyposażyć w profil najazdowy, dzięki czemu jest bezpieczna dla wózków dziecięcych i inwalidzkich czy dla osób poruszających się przy pomocy balkoników lub kul.

Kraty pomostowe – do zadań specjalnych

Zastosowanie krat pomostowych dotyczy przede wszystkim obszarów, na których poza ruchem pieszym, odbywa się także transport przy pomocy samochodów i innych pojazdów. Kraty pomostowe są wytrzymałe i nadają się do zastosowania również w miejscach, gdzie poddawane są nierównomiernym obciążeniom. Konstrukcja kraty umożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń do dolnej warstwy, dzięki czemu podłoga pozostaje sucha i czysta.

Zwiększone bezpieczeństwo na mokrej lub oblodzonej powierzchni gwarantują kraty serratowane, czyli wyposażone w drobne ząbki. Bardzo precyzyjnie czyszczą obuwie, zarówno z drobinek piasku czy błota, jak i z wody czy śniegu.

Gdzie stosować wycieraczki aluminiowe a gdzie kraty pomostowe?

Dla poszczególnych rodzajów sklepów polecane są odmienne sposoby zabezpieczenia strefy wejściowej. W przypadku obiektów znajdujących się w halach czy w galeriach ważne jest zarówno bezpieczeństwo odwiedzających obiekt osób, jak i estetyka sklepu. Brudne wnętrze nie zachęca potencjalnych klientów do wizyty. To dlatego idealnym rozwiązaniem są systemowe maty aluminiowe, chętnie stosowane również w biurowcach, urzędach czy szkołach – przykłady rozwiązań znajdziesz tutaj: https://www.alumatex.pl/wycieraczki-aluminiowe-do-firm-i-biur/.

Również w przypadku lokali dostępnych z zewnątrz, ale nie narażonych szczególnie na bardzo intensywne zabrudzenia (np. znajdujących się przy głównym deptaku), wycieraczki systemowe są doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie dobre efekty przynosi zastosowanie różnych wkładów po obu stronach drzwi – np. wkładu gumowego na zewnątrz, dla oczyszczenia obuwia z wody i błota, oraz wkładu szczotkowego wewnątrz – dla usunięcia pozostałych zanieczyszczeń.

Kraty pomostowe dedykowane są obiektom, na których terenie istnieje duże ryzyko występowania poważnych zabrudzeń. O ile więc we wnętrzu galerii handlowej lepiej wyglądają i funkcjonują wycieraczki aluminiowe, to już przed wejściem do samego kompleksu lepiej zastosować wytrzymałą kratę pomostową. Powinna ona znaleźć się również od strony magazynów, aby ułatwić dostawy.

Fachowa pomoc w doborze produktów do ochrony strefy wejściowej

Właściciele i zarządcy obiektów handlowych nie zawsze potrafią właściwie ocenić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnej strefie wejściowej. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców.

Specjaliści firmy Alumatex, polskiego producenta wycieraczek, mat i kratownic, podejdą do tematu ze znawstwem i poza samym produktem oraz jego montażem, zaoferują również fachową pomoc w doborze i wymierzeniu. Dzięki temu zyskasz pewność, że wejście do twojego sklepu będzie zarówno czyste, jak i bezpieczne.