Laptopy gamingowe łatwe do podróży

Laptopy gamingowe łatwe do podróży

Laptopy dedykowane graczom cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego. To solidne urządzenia o naprawdę potężnych parametrach, dzięki którym jest możliwe korzystanie z tych bardziej zaawansowanych gier, ale też innego profesjonalnego oprogramowania. Chociaż są droższe od stacjonarnych komputerów o zbliżonych cechach, dają swoim użytkownikom nieograniczoną mobilność. Jak wybrać laptop idealny do zabrania w podróż? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym wyróżniają się laptopy gamingowe?

Urządzenia tego typu łatwo rozpoznać już po samym designie. Zdecydowana większość modeli o przeznaczeniu gamingowym wyróżnia się czarną, matową obudową, często z kontrastującymi akcentami w krzykliwych kolorach oraz wytłoczoną nazwą producenta. Taki wygląd niewątpliwie przyciąga wzrok, ale nie mniej interesujące okazuje się wnętrze. Laptopy gamingowe są najczęściej wyposażone w bardzo wydajny procesor, minimum czterordzeniowy i ośmiopłatkowy, ponadto 16 GB lub więcej pamięci RAM oraz dedykowany układ graficzny z dobrym chłodzeniem. Elementy te powinny być dobrane do siebie w taki sposób, aby nie ograniczały nawzajem swojego potencjału. Oczywiście, to samo dotyczy też innych komponentów laptopa. Kupując urządzenie, musimy na pewno sprawdzić rozdzielczość ekranu – dla większości laptopów optymalne rozwiązanie to Full HD, jednak warto celować w 4K. Warto też zainwestować w model z mechaniczną klawiaturą, która w porównaniu z membranową oferuje szybsze reagowanie, większą precyzję oraz dłuższą żywotność. Nie obędzie się też bez dysku twardego o odpowiedniej pojemności i szybkości. Polecamy szczególnie dyski SSD, które znacznie przyśpieszają działanie całego systemu. Jeśli okaże się za mało pojemny, część danych można przechowywać na zewnętrznym dysku HDD.

Jakie laptopy gamingowe sprawdzą się w podróży?

Jeżeli zamierzamy w pełni korzystać z mobilności urządzenia i używać go także w trakcie podróży, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka parametrów. Na pewno istotna okazuje się wytrzymała obudowa, ponieważ urządzenie prawdopodobnie przyjmie niejedno uderzenie. Skoro już mowa o obudowie, przejdźmy od razu do wymiarów urządzenia. Te z reguły są większe od standardowych laptopów, ze względu na większą przekątną ekranu, co poprawia komfort gry. Jednak z tego względu laptopy gamingowe okazują się niezbyt poręczne, zbyt ciężkie, a w dodatku szybko zużywają baterię. Dlatego warto poszukać kompromisu. Wybierając model o przekątnej ekranu ok. 15 cali, wciąż możemy cieszyć się zarówno komfortową rozgrywką, jak i mobilnością. Warto jednak zauważyć, że w mniejszych i lżejszych laptopach gamingowych mogą znajdować się nieco słabsze podzespoły niż w większych odpowiednikach. Wracając jeszcze na chwilę do ekranu, na pewno powinien mieć matową matrycę, dzięki czemu światło słoneczne wpadające np. przez okna pociągu nie będzie pogarszać widoczności. Przydatna okazuje się także podświetlana klawiatura, ułatwiająca korzystanie w ciemnościach.