Książka za worek śmieci – jak przebiegła akcja?

Książka za worek śmieci – jak przebiegła akcja?

W sobotę 18 września, mieszkańcy Szczecina tłumnie wyruszyli sprzątać wskazany rejon w mieście. Sprzątanie to było podyktowane ogólnokrajową akcją „Książka za worek śmieci”, która w Szczecinie odbyła się po raz pierwszy. Rezultaty akcji okazały się zadowalające, co prawdopodobnie zmotywuje organizatorów do jej powtórzenia. Jak dokładnie przebiegał sobotni poranek pod hasłem sprzątania Szczecina?

Wielkie sprzątanie Szczecina – śmieci za książki!

Przed akcją należało wskazać, jaka część miasta ma zostać posprzątana. Ostatecznie ustalono, że będzie to odcinek znajdujący się między ulicą Odzieżową a ulicą Księżnej Salomei. Do posprzątania szczecinianie mieli głównie tereny zielone, a nagrodą za wzięcie udziału w tej szczytnej akcji były książki. Na miejsce zbiórki uczestnicy przybyli około godziny 10, gdzie czekali już na nich koordynatorzy. Rozdano worki i rękawice, następnie wyruszono na wskazany odcinek miasta. Sprzątanie zajęło łącznie 3 godziny, według relacji jednej z koordynatorek, śmieci wręcz walały się pod nogami, a uzbieranie pełnego worka nie było zbyt trudne.

Nagrodą dla wszystkich uczestników akcji były książki. W akcji brało udział 50 osób, cześć z nich stanowiły dzieci. Dla najmłodszych przygotowano dodatkowe książki do rozdania. Uczestnicy wraz z koordynatorami zebrali 1300 kg śmieci, co jest wręcz zatrważającą ilością. Pośród znalezisk odnotowano między innymi deskę sedesową i odkurzacz.

Wyrzucanie prywatnych śmieci do miejsc publicznych jest zachowaniem, które należy stanowczo potępić. Tym bardziej warto docenić akcje, takie jak „Książka za worek śmieci” oraz to, że tak wiele osób chce brać w nich udział. Szczególny podziw należy się dzieciom oraz ich rodzicom, którzy starają się wpajać swoim pociechom zasady dotyczące dbania o środowisko.