Jan B., notariusz ze Szczecina, oskarżony o poniżanie i wykorzystywanie swoich pracowników

Jan B., notariusz ze Szczecina, oskarżony o poniżanie i wykorzystywanie swoich pracowników

Po wielu miesiącach śledztwa, szczeciński notariusz Jan B. stanie przed sądem, oskarżony o naruszanie praw swoich pracowników na wiele sposobów, włączając w to zlecanie poniżających zadań, wymuszanie załatwiania spraw osobistych oraz wygłaszanie niestosownych komentarzy. Tak twierdzi prokuratura, która prowadziła postępowanie przeciwko notariuszowi. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Według prokuratury, cztery osoby były pokrzywdzone przez Jana B., który systematycznie i bezlitośnie łamał ich prawa jako pracowników. Przykładowo, mężczyzna miał nie szanować godności pracowników ani ich prawa do odpoczynku. Dodatkowo, oskarżony miał zmuszać swoich pracowników do załatwiania swoich prywatnych spraw po godzinach pracy oraz nakazywać im wykonywanie zadań poniżających i obraźliwych.

W szczególności trzy pracownice doświadczyły niestosownych komentarzy ze strony Jana B., który publicznie kwestionował ich umiejętności i kompetencje. W odpowiedzi na te zarzuty, prokuratura zastosowała środek zabezpieczający w formie zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanego. Za popełnione przestępstwo opisane w art. 218 § 1a kodeksu karnego grozi mu grzywna lub ograniczenie wolności bądź pozbawienie wolności do lat 2. Akt oskarżenia przeciwko Janowi B. został już skierowany do sądu przez Prokuraturę Rejonową Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.

Osoby, które padły ofiarą podobnych przestępstw zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ośrodek oferuje pomoc prawną, psychologiczną czy materialną bezpłatnie dla wszystkich dotkniętych przestępstwem.