Hiszpańska firma Windar inwestuje w Szczecinie: powstanie fabryka wież wiatrowych

Hiszpańska firma Windar inwestuje w Szczecinie: powstanie fabryka wież wiatrowych

W branży offshore pojawia się kolejny potężny gracz, który planuje zainwestować olbrzymie środki w Szczecin. Hiszpańska korporacja Windar podpisała wstępne porozumienie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dotyczące dzierżawy terenów znajdujących się na Ostrowie Grabowskim. To właśnie tam ma swoje miejsce nowatorski projekt – fabryka specjalizująca się w produkcji wież wiatrowych.

Przewidziano, że na obszarze o powierzchni około 17 hektarów, usytuowanym w porcie szczecińskim, będą wytwarzane składowe elementy wież wiatrowych przeznaczone dla morskich i lądowych farm wiatrowych. Ale to nie wszystko – obok tego, planowane jest również tworzenie konstrukcji fundamentów dla offshore i onshore, a także produkcja masztów lub wież metalowych, oraz innych podobnych elementów.

Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, wyraził ogromną radość z faktu wyboru przez firmę Windar Szczecina jako miejsca realizacji tak istotnej dla sektora offshore i onshore inwestycji. Wyraził także wdzięczność wobec Portu, Windaru oraz Ministerstwa za owocną współpracę skutkującą kolejnym kluczowym dla Szczecina projektem inwestycyjnym. Taka inwestycja przyczynia się do generowania nowych miejsc pracy oraz do wzmacniania lokalnej gospodarki.

Windar zapowiedział rozpoczęcie działalności w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z tym ambitnym projektem, firma planuje zwiększyć zatrudnienie o co najmniej 400 osób.