Dynamicznie rozwijający się sektor offshore: powstanie Terminal Instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Dynamicznie rozwijający się sektor offshore: powstanie Terminal Instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Rozbudowa infrastruktury w obszarze energetyki wiatrowej na morzu postępuje dynamicznie w naszym regionie, a kluczową inwestycją staje się budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Prace nad tym ambitnym projektem są już zaawansowane.

Ostatnie miesiące były okresem intensywnych działań: realizacji niezbędnych rozbiórek, oczyszczania akwenu portowego, przygotowywania podbudowy oraz rozpoczęcia budowy części warsztatowej i administracyjno-biurowej terminala. W chwili obecnej kontynuowane są prace nad przygotowaniem nabrzeża. Nowoczesny terminal ORLEN Neptun – pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najsprawniej działających w Europie – ma rozpocząć działalność na początku 2025 roku.

„Proces budowy przebiega zgodnie z harmonogramem, nie notujemy żadnych opóźnień. Wszystko to dzięki świetnej współpracy z doświadczonym wykonawcą, który specjalizuje się w realizacji tak skomplikowanych projektów oraz Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście. Mogę zagwarantować, że zakończymy wszystkie prace terminowo, zgodnie z ustalonym planem” – zapewnia prezes zarządu ORLEN Neptun, Robert Nowicki.

Inwestycja jest realizowana etapami. W maju 2023 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe, najpierw na terenie lądowym budowanego terminala, następnie w części wodnej. Usunięto między innymi stoczniowy pirs wraz z około 370 żelbetowymi palami, które stanowiły jego podstawę oraz przeprowadzono oczyszczanie akwenu. Na dnie znaleziono różnego rodzaju złom, liczne elementy żelbetowe, drewniane pale oraz niewybuchy datujące się na czas II wojny światowej – bomby lotnicze, torpedy głębinowe i pociski artyleryjskie.