Czynsz w Szczecinie wzrósł o 18%

Czynsz w Szczecinie wzrósł o 18%

Życie z dnia na dzień staje się coraz bardziej droższe. Nic więc dziwnego, że ludzie martwią się o swoją przyszłość. Tym bardziej, że jak pokazują badania, sam czynsz w Szczecinie w ostatnich miesiącach wzrósł aż o 18%.

Najdroższy czynsz od lat

Jak poczują badania Eurostatu, okazuje się, że czynsze w Polsce rosną niemal najszybciej w Europie. Według danych, wzrost czynszów w Szczecinie wyniósł 18%. To już stanowi problem dla lokatorów, którzy dostają z miesiąca na miesiąc większy czynsz, ale także opłaty za media.

To i tak mniej niż w innych miastach

Jednak to wynik poniżej średniej, gdyż w innych miastach w Polsce wzrost czynszów był jeszcze większy. Na przykład w Krakowie, Warszawie czy we Wrocławiu czynsze wzrosły o 33%, 30% czy 32%. Eksperci twierdzą, że głównym czynnikiem napędzającym wzrosty jest fakt, że mieszkanie stało się towarem deficytowym, a także problemy z kredytami hipotecznymi, inflacja czy wzrost kosztów administracji lokali. Przypomnijmy, że wiele mieszkań wynajmowanych jest przez właścicieli, którzy zaciągnęli kredyt. Rosnące raty kredytu powodują, że właściciele również podnoszą czynsz swoim lokatorom.