Brak kar dla Radia Szczecin i TVP Info za ujawnienie danych ofiar pedofila

Brak kar dla Radia Szczecin i TVP Info za ujawnienie danych ofiar pedofila

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), zdecydował nie nałożyć sankcji na Radio Szczecin oraz TVP Info, które opublikowały materiały umożliwiające rozpoznanie ofiar sprawy pedofilii przed zakończeniem śledztwa prokuratorskiego. Krzysztof Luft, członek rady programowej Telewizji Polskiej, który zgłosił skargę do KRRiT, ocenił, że nie można prawnie ani logicznie powiązać tych przypadków, gdyż dotyczą one różnych kwestii.

Jak zaznaczył Luft, postępowanie KRRiT odnosi się do tego, czy udostępnianie takich informacji jest zgodne z ustawą o radiofonii i telewizji. Zarzucił również Świrskiemu poszukiwanie niewłaściwego pretekstu, aby uniknąć podjęcia decyzji w sprawie.

Warto przypomnieć, że kontrowersyjne artykuły ukazały się 29 grudnia 2022 roku na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info. Twórcą materiału Radia Szczecin był Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny stacji, który skonstruował tekst w taki sposób, że umożliwił zidentyfikowanie ofiar przestępstw seksualnych. W marcu ogłoszono publicznie, że jedną z ofiar był 16-letni chłopiec, syn posłanki Platformy Obywatelskiej Magdaleny Filiks, który niestety zmarł.

Chociaż uważa się, że publikacja Duklanowskiego naruszyła zasady etyki dziennikarskiej, to jak donosiliśmy w marcu, autor nie ponieśli żadnych konsekwencji i nadal zajmuje się tematyką polityczną.