Przedwczesna migracja ptaków – niezwykłe zjawisko zaobserwowane przez ornitolodzy
Mimo że Polska wciąż zanurzona jest w letniej aurze, pewne gatunki ptaków niespodziewanie rozpoczęły już swoje coroczne podróże do ciepłych krajów. Specjaliści od ptaków donoszą, że obecny rok przyniósł nieoczekiwane zmiany w harmonogramach migracji niektórych gatunków.
„Bociany, które dotarły do naszego kraju znacznie później niż zwykle, paradoksalnie przystąpiły wcześniej do swojej dorocznej podróży na południe. To rzeczywiście zaskakujące, biorąc pod uwagę, że zwykle te ptaki zaczynały swoją migrację pod koniec sierpnia, kiedy to zbierały się na tzw. sejmikach i wybierały w długą drogę na południe jako całe stada. Ten rok pokazał nam nieco inny obraz – część bocianów postanowiła opuścić Polskę znacznie wcześniej, nie czekając na zbieranie stada” – wyjaśnia profesor Piotr Tryjanowski, znany ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
„Mimo późnego startu lęgów, pewna liczba młodych bocianów już wyruszyła do Afryki. Jest to dla nas zagadką i trudno przewidzieć jak będą wyglądać tegoroczne sejmiki bocianie” – dodaje specjalista.
W kontrastie do bocianów, jerzyki rozpoczęły swoją migracyjną podróż tak jak zwykle. Ostatnie grupy tych ptaków można jeszcze zaobserwować w Polsce podczas ich podróży na południe. Jerzyki są jednymi z najbardziej dynamicznych zwierząt występujących w naturze. Co więcej, potrafią one nieprzerwanie latać nawet przez okres dwóch lat. Są one również jednymi z pierwszych ptaków opuszczających nasz kraj co roku, zwiastując tym samym nadejście jesieni. „Obecnie obserwujemy ostatnie grupy jerzyków. Młode osobniki uczą się łowienia pokarmu i latają razem z dorosłymi tworząc grupy składające się nawet z kilkudziesięciu ptaków” – mówi profesor Piotr Tryjanowski.