Narodowy spis Powszechny – coraz mniej czasu!
Narodowy Spis Powszechny trwa już od jakiegoś czasu. Niestety wielu mieszkańców kraju nadal nie zdecydowało się na to, by wziąć udział w spisie. W tym niechlubnym gronie znajdują się również mieszkańcy Szczecina. Czy za brak spisania swoich danych grożą jakieś konsekwencje prawne? W końcu, jak wiadomo, Spis Powszechny jest obowiązkowy.
Ilu mieszkańców Szczecina wzięło udział w spisie?
Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, a mimo to wciąż tak niewiele osób wzięło w nim udział. Pozostaje pytanie, czy brak udziału w spisie to wynik świadomego działania, czy braku informacji? W przypadku osób w podeszłym wieku, samotnych, zazwyczaj chodzi o brak wiedzy na temat tego, jak wziąć udział w spisie. Osoby młode, mające dostęp do internetu i wszelakich mediów prawdopodobnie świadomie unikają udziału w spisie. Co jest motywem takiego działania? Nie wiadomo, jedyne co wiadomo na obecną chwilę to to, że spisało się zaledwie 60% mieszkańców, co jest bardzo kiepskim wynikiem. Szczecin jak na razie negatywnie wyróżnia się na tle województwa. 60% spisanych mieszkańców to jeden z najniższych wyników. Niektóre gminy mogą poszczycić się wynikiem aż 90% spisanych! Całe województwo jest aktualnie na 12 pozycji w kraju z wynikiem 68% spisanych. Wszystkie te dane pochodzą z Urzędu Statystycznego w Szczecinie.
Dlaczego mieszkańcy Szczecina nie chcą brać udziału w spisie?
Zdaniem dyrektora Urzędu Statystycznego w Szczecinie wcale nie chodzi o to, że mieszkańcy miasta chcą uniknąć wzięcia udziału w spisie. Osoby młode zwyczajnie odkładają udział w Spisie na ostatni moment. Można to wywnioskować, patrząc na gwałtownie rosnącą liczbę osób, które spisały się w ostatnich dniach. Wiele wskazuje również na to, że na niską liczbę spisanych osób w Szczecinie miały wpływ wakacje oraz związana z nimi praca. Szczecin to jedna z turystycznych miejscowości, które latem przezywają napływ letników. Osoby wynajmujące domki i inne kwatery podczas sezonu turystycznego mogłyby zwyczajnie zbyt pochłonięte pracą, by pamiętać o spisie.
Jak można najszybciej się spisać?
Dobrą wiadomością dla osób, które cenią sobie komfort i oszczędność czasu, jest to, że spisu można dokonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i spisanie się przez formularz online. Innym sposobem jest spisanie się telefoniczne. Inną opcją jest skorzystanie z jednego ze zlokalizowanych w różnych częściach miasta punktu stacjonarnego spisów. Brak samodzielnego spisania się, poskutkuje wizytą rachmistrza, któremu nie można odmówić udziału w spisie, pod karą grzywny.