ZWiK informuje: woda w Szczecinie jest bezpieczna mimo wystąpienia sinic w Miedwiu

ZWiK informuje: woda w Szczecinie jest bezpieczna mimo wystąpienia sinic w Miedwiu

W świetle pojawiających się zapytań dotyczących reakcji na wystąpienie sinic w Miedwiu, Zarząd Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) pragnie uspokoić mieszkańców Szczecina, zapewniając, że woda dostarczana do ich domów jest bezpieczna, czysta i poddawana regularnym badaniom. Zdecydowanie nie ma konieczności jej przegotowywania czy filtracji przed spożyciem.

Miedwie, będące piątym co do wielkości jeziorem w Polsce z powierzchnią 3800 m2, dostarcza blisko 90% wody dla Szczecina. To imponujący zbiornik wodny o długości 16,6 km i szerokości 3,2 km, którego największa głębokość wynosi 43,5 m. Nasza stacja czerpiąca wodę znajduje się na zachodnim brzegu jeziora, zlokalizowana 255 m od linii brzegowej i na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwa rurociągi o średnicy 1200 mm przekazują pobraną wodę do komór pompowni, gdzie przez sita mechaniczne są eliminowane większe elementy stałe takie jak muszle, ryby czy rośliny. Następnie, woda kierowana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5 km od pompowni.

Kluczowe znaczenie ma proces uzdatniania wody prowadzony w naszej stacji. Jest to skomplikowany ciąg różnorodnych procedur i procesów, które gwarantują dostarczanie najwyższej jakości wody do kranów mieszkańców Szczecina. Woda ta nie ustępuje jakością butelkowanym wodom mineralnym.