Zwiększona liczba porzuconych psów w szczecińskim schronisku przed wakacjami

Zwiększona liczba porzuconych psów w szczecińskim schronisku przed wakacjami

W ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca, schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie przyjęło prawie 30 psów. Pracownicy schroniska uważają, że za tak dużą liczbę przyjętych zwierząt odpowiadają przypadki porzucenia związane z okresem wakacyjnym. Apelują oni do mieszkańców o odpowiedzialność i zapowiadają zgłaszanie spraw do prokuratury.

W samo pierwsze siedem dni czerwca, do szczecińskiego schroniska trafiło aż 18 psów, zaś w kolejnym tygodniu dodatkowe 10. Podobne zjawiska obserwowane są każdego roku przed rozpoczęciem wakacji, jednak bieżący rok wydaje się być wyjątkowo niekorzystny. Przedstawiciele schroniska przyznają, że nigdy wcześniej nie spotkali się z tak dużą liczbą porzuconych zwierząt.

Ewa Murawska, kierownik placówki, alarmuje, że sytuacja jest alarmująca. Wyjaśnia ona, iż psy przyjęte tylko przez połowę czerwca zajmują niemal jedną trzecią wszystkich wolnych boksów przeznaczonych dla zwierząt. Zwraca ona uwagę, że na dzień obecny w schronisku przebywa 36 kotów i 63 psy.

W swoim apelu do ludzkiej przyzwoitości, kierowniczka placówki zauważa, iż wielokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy podejrzewano, że zwierzęta są przyprowadzane do schroniska przez ich właścicieli. Ci próbowali pozorować, że znaleźli opuszczonego psa, jednak zachowanie zwierząt wskazywało na to, że zostały porzucone przez swoich opiekunów – twierdzi Ewa Murawska.