Zmiany przy Wieży Bismarcka w Szczecinie. Konstrukcja remontowana, a obok stawiana jest nowa atrakcja

Zmiany przy Wieży Bismarcka w Szczecinie. Konstrukcja remontowana, a obok stawiana jest nowa atrakcja

Wieża Bismarcka w Szczecinie – dziś znana również jako Wieża Widokowa lub Wieża Gocławska – obchodziła w zeszłym roku stulecie powstania. Miejsce to od lat było zaniedbywane, jednak w końcu doczekało się szeroko zakrojonej inicjatywy rewitalizacyjnej.

Historia wieży

26-metrowa Wieża Bismarcka w Szczecinie znajduje się na Zielonym Wzgórzu w dzielnicy Gocław. Stanowi ona jedną z serii 250 takich konstrukcji, który powstały, by uczcić postać Otto von Bismarcka, XIX-wiecznego polityka i kanclerza Niemiec, zwanego Żelaznym i które rozsiane były po całym ówczesnym niemieckojęzycznym obszarze. Ponad 100 lat temu, bo 10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie Wieży Bismarcka w Szczecinie.

Gruntowna rewitalizacja

Prace rewitalizacyjne rozpoczęto od zdemontowania 31-metrowego masztu radiowego, który znajdował się na szczycie wieży od 1965 roku. Miało to miejsce pod koniec roku, a prace wykonali alpiniści. W dalszych planach jest gruntowana naprawa dachu oraz balkoniku i kilkusetkilogramowych, piaskowych bloków znajdujących się nad wejściem. Wypełniane będą również wszelkiego typu pęknięcia znajdujące się wokół wejścia. Szykuje się również wymiana nawierzchni pokrywającej taras górny. Remont przejdzie również balkon wewnętrzny, odświeżona zostanie elewacja i ściany klatki schodowej. Przywrócone zostaną również dawne balustrady.

Dotychczas udało się również uprzątnąć teren przed wieżą, usunąć graffiti oraz doprowadzić prąd.

Nowe plany

W środku wieży docelowo ma pojawić się kawiarnia z tarasem. Natomiast na zewnątrz, w pewnej odległości od wieży, stanie punkt widokowy z bocianim gniazdem i fragmentem usuniętego masztu, który zapewni wspaniałe tło do selfie z Wieżą Bismarcka w roli głównej. Miejsce to ma służyć weekendowym spacerom i regularnie stawać się lokalizacją różnych eventów kulturalnych i rozrywkowych. Przy wieży ma pojawić się również przystanek rowerowy.

Wszystkie prace służące rewitalizacji wieży wykonane zostaną z prywatnego finansowania: środków własnych inicjatora całej akcji oraz darowizn osób, które pragną przywrócić wieży jej dawną świetność. Projekt niestety nie otrzymał żadnej dotacji od Ministerstwa Kultury czy Miejskiego Konserwatora Zabytków.