Zmiana krajobrazu miejskiego Szczecina: wkrótce powstaną zielone przystanki

Zmiana krajobrazu miejskiego Szczecina: wkrótce powstaną zielone przystanki

Centrum Szczecina wzbogaci się o nowy element krajobrazu miejskiego – cztery zielone przystanki. To innowacyjna inicjatywa, która zdobyła uznanie i wygrała w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Przemysław Słowik, radny miasta i jeden z twórców projektu, podkreśla jego unikalność i lokalny charakter.

W zeszłym tygodniu ogłoszono oficjalnie przetarg na budowę pierwszych ekologicznych wiat przystankowych. Pierwsze tego typu konstrukcje mają pojawić się na przystanku „Rayskiego” dla autobusów linii nr 101, na placu Żołnierza Polskiego, gdzie zatrzymują się tramwaje, na placu Rodła, służącym jako punkt postojowy dla autobusów z linii C, 58 i 59 oraz przy przystanku „Filharmonia”.

Autorami projektu są Przemysław Słowik i Tomasz Kuliszenko, którzy do współpracy zaprosili studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Udanej koncepcji zielonych wiat patronuje Julia Safin. Ciekawym elementem projektu jest zastosowanie maty rozchodnikowej na dachu konstrukcji, a także miejsce dla zielonych pnączy za tylną ścianą przystanku.

Przemysław Słowik wyraża zadowolenie z lokalnego charakteru projektu. Jak mówi: „Zależało nam na stworzeniu przystanków, które w pełni będą szczecińskie. Dlatego właśnie do tego zadania zaprosiliśmy studentów ze szczecińskich uczelni. W naszym odczuciu, to właśnie w ten sposób powinniśmy podchodzić do większości projektów i zadań, wykorzystując lokalny potencjał naszego miasta”.