Złote medale maratonu dla szczecińskich biegaczy

Złote medale maratonu dla szczecińskich biegaczy

Podczas mistrzostw Polski w maratonie, które odbyły się w Poznaniu, złote medale przypadły szczecińskim biegaczom – Adamowi Nowickiemu i Monice Jackiewicz z MKLS Szczecin. Główne zwycięstwo jednak przypadło biegaczom z Afryki – Petro Mamu Shaku z Erytrei i Tseginesh Mekonnin Legesse z Etiopii, którzy triumfowali w 22. edycji tych zawodów.

Maraton w Poznaniu po raz pierwszy stanowił jednocześnie miejsce rywalizacji o medale mistrzostw Polski. Ostatni raz takie zawody miały miejsce w stolicy Wielkopolski w 1966 roku. Czołówka „polskiego” podium wyłoniła się po za afrykańskimi biegaczami, którzy już na samym początku zawodów narzucili mocne tempo. Shaku triumfował z czasem 2.09.57, bijąc rekord trasy o 1.24 minuty. Za ten wynik otrzymał dodatkową premię finansową w wysokości 15 tysięcy złotych.

Nagrody finansowe w kwocie 20 tysięcy złotych przypadały także zwycięzcom zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Zacięta walka o złoty medal w kategorii mężczyzn trwała do samego końca pomiędzy Nowickim a Mateuszem Kaczorem, który debiutował w tych zawodach. Dla Nowickiego to pierwsze mistrzostwo Polski w maratonie, wcześniej zdobywał medale srebrny i brązowy na tym dystansie.