Kultowe urodziny szczecińskiego pasztecika

Kultowe urodziny szczecińskiego pasztecika

W najbliższy piątek, 20 października, znany i ceniony szczeciński pasztecik obchodzi swoje 54. urodziny. Z tym specjałem gastronomicznym, wyrobionym z ciepłego drożdżowego ciasta wypełnionego smacznie przyrządzonym farszem mięsnym, serowo-pieczarkowym, czy z kapustą i grzybami, zapoznał się praktycznie każdy mieszkaniec Szczecina. Uliczka Wojska Polskiego pod numerem 46, gdzie znajduje się kultowy bar, jest miejscem tych wyjątkowych obchodów.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, przypomniał o tym, jak bardzo pasztecik szczeciński i niepowtarzalny klimat baru przy Wojska Polskiego 46 wpisały się na stałe do kulinarnej mapy miasta. Podkreślił również, że ten przysmak jest chętnie degustowany nie tylko przez lokalną społeczność, ale również przez turystów odwiedzających Szczecin.

Pasztecik szczeciński ma swoje korzenie w końcu lat 60. XX wieku. W roku 1969 Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała maszynę do wyrabiania „pierożków”, która pochodziła z radzieckiego demobilu. Pierwsze paszteciki były wypełniane mięsem, jednak w latach 80. wprowadzono również paszteciki z jajecznym, rybnym farszem oraz z twarożkiem, słodkim lub słonym. Obecnie, oprócz tych klasycznych nadzień, dostępne są również paszteciki z pieczarkami i żółtym serem.

Bogumiła Polańska, właścicielka baru „Pasztecik”, zaprasza wszystkich na świętowanie. W dniu urodzin paszteciki oferowane są w promocyjnej cenie 5 złotych. Właścicielka baru podkreśla, że przysmak ten jest tradycyjnie wytwarzany z najwyższej jakości składników według receptury, która nie zmieniła się od ponad 50 lat.

To właśnie Bogumiła Polańska otrzymała wpis szczecińskiego pasztecika na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych w grudniu 2010 roku. Wnioski o rejestrację produktów z Pomorza Zachodniego są przyjmowane i oceniane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Receptura pasztecika opiera się wyłącznie na naturalnych produktach i specyficznych metodach dojrzewania ciasta drożdżowego. Sekret leży w proporcjach i odpowiednim sposobie mieszania składników. Wszystko to sprawia, że autentyczny pasztecik serwowany jest prosto z maszyny do pieczenia.

Pierwszy bar „Pasztecik” otwarto w październiku 1969 roku przy ulicy Wojska Polskiego 11, naprzeciwko kina „Kosmos”. Sześć lat później powstał drugi bar pod numerem 46 na tej samej ulicy. Do dziś jest on jedynym miejscem oferującym drożdżowe przysmaki według niezmiennej receptury. Bar „Pasztecik” nr 11 przeniósł się do filii pod numer 46, po tym jak pawilony, w których się mieścił, zostały wyburzone na początku lat 90.