Zielone zmiany w Szczecinie: Miasto planuje utworzenie biokompostowni

Zielone zmiany w Szczecinie: Miasto planuje utworzenie biokompostowni

Władze Szczecina mają ambitne plany związane z przetwarzaniem odpadów. Wśród nich najważniejszym jest projekt utworzenia własnej biokompostowni przez spółkę miejską, która ma nosić nazwę Szczecińskie Centrum Biorecyklingu.

Ta nowo powstała firma ma za zadanie obsługiwać instalacje do przetwarzania odpadów kompostowanych. Chodzi o te, które mieszkańcy miasta wyrzucają do brązowych pojemników, które regularnie są opróżniane. Szacuje się, że ilość tych odpadów wynosi aż dwadzieścia tysięcy ton rocznie, a obecnie są one transportowane do Leśna Górnego oraz Łęczycy.

Spółka Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma być rezultatem współpracy między Miastem Szczecin oraz firmą Remondis. Planowany start działalności tej jednostki to początek 2026 roku. Miejsce jej lokalizacji to jedna z działek znajdujących się przy ulicy Gdańskiej w Szczecinie. Kompostownia, jaką planuje się tam zbudować, ma mieć wydajność na poziomie 40 tysięcy ton rocznie. Całkowity koszt realizacji tego ekologicznego projektu to 80 milionów złotych.