Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Wzniesiony na lewym brzegu Odry zamek jest największą ozdobą centrum Szczecina i jednym z symboli tego miasta. W ciągu wieków Zamek Książąt Pomorskich często zmieniał swe oblicze, zaś swą obecną formę zyskał po remoncie przeprowadzonym w drugiej połowie XX wieku. W efekcie trwających kilkanaście lat prac ta okazała rezydencja odzyskała swój najpiękniejszy, renesansowy charakter. Jednocześnie pozbyto się wszystkich zmian w architekturze zamku, które wprowadzili w niej Prusacy. To właśnie oni w XIX stuleciu przemienili tę piękną budowlę w surowe koszary.
Szczeciński zamek od wieków jest symbolem miasta. Ta rezydencja pomorskiego rodu Gryfitów – jednego z najważniejszych rodów w tym rejonie Polski, powstała na wzgórzu, na którym już w okresie wczesnego średniowiecza istniał dość silnie ufortyfikowany gród, a jeszcze wcześniej – grodzisko ludności kultury łużyckiej.
Zamek jest obecnie nie tylko najpiękniejszą budowlą w Szczecinie, ale i najważniejszą placówką muzealną i kulturalną. Muzeum Zamkowe to przede wszystkim fascynująca ekspozycja, która pozwala poznać dzieje zamku od czasów najdawniejszych po okres współczesny. To również niezwykła kolekcja książęcych sarkofagów, które po restauracji stały się największą dumą placówki. Działa też na zamku Opera i Operetka, zaś w najstarszej części zamku, zwanej Galerią Gotycką, urządzane są liczne wystawy czasowe.
Dziś Zamek Książąt Pomorskich jest budowlą piękną, zadbaną i pełną życia. Często w jego wnętrzach urządzane są wystawy oraz koncerty. Nie brak też ciekawych imprez o charakterze kulturalnym, które odbywają się na zamkowym dziedzińcu. Dzięki temu zamek do dziś może odgrywać w regionie istotną rolę, a zarazem dobrze służyć miejscowej ludności.