Szczecińskie pałace: Pałac Grumbkowa

Szczecińskie pałace: Pałac Grumbkowa

Pałac Grumbkowa, często nazywany też Pałacem pod Globusem, jest jednym z ciekawszych zabytków architektury, jakimi może nas oczarować Szczecin. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego turyści w trakcie wycieczki po Szczecinie tak chętnie poświęcają swój czas tej budowli?

Powodów, dla których warto zwiedzić pałac Grumbkowa, jest wiele. Ta barokowa rezydencja powstała w latach 20-tych XVIII wieku, a jej reprezentacyjna fasada od samego początku intrygowała. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tu szczyt zwieńczony globusem, od którego wzięła się druga nazwa tej rezydencji.

W swej historii pałac ten spełniał różne role. Był on siedzibą Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej Filipa Ottona von Grumbkowa, służył też jako siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego „National”. Dziś w jego murach mieści się Akademia Sztuki, która zajmuje bardzo ważne miejsce na liście szczecińskich szkół. Pałac znany jest też doskonale miłośnikom historii, dla których jest m. in. miejscem, w którym urodziła się księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, lepiej znana jako żona cara Pawła I, caryca Maria Fiodorowna.

Ciekawa przeszłość i piękny wygląd to czynniki, dzięki którym szczeciński Pałac pod Globusem wciąż wzbudza zachwyt wśród zwiedzających. Ta cenna perełka dawnej architektury z pewnością zasługuje na uwagę, a spacer w jej pobliżu na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie.