Zakończenie chrystianofobii – książka i dyskusja na temat tolerancji

Zakończenie chrystianofobii – książka i dyskusja na temat tolerancji

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz wyraził swoje obawy dotyczące chrystianofobii podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami Szczecina. Podkreślił, że jest to droga donikąd i wezwał do zakończenia tego zjawiska. Wypowiedź księdza-profesora pojawiła się w kontekście jego artykułu opublikowanego w książce „Chrystianofobia poza granicami tolerancji”, który nosi tytuł „Nawet ZOMO nie przerwało mszy świętej”.

W czasie spotkania ks. Bortkiewicz zauważył, że obecna sytuacja charakteryzuje się zupełną deracjonalizacją rzeczywistości, opieraniem się jedynie na emocjach oraz tworzeniem fakenewsów i zakłamanej wizji świata. Jego zdaniem, prowadzi to do stworzenia przestrzeni antyczłowieka w antyświecie, przypominającej klasyczny system totalitarny. Wyraził również obawę, że takie zjawiska mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Na spotkaniu obecny był także dziennikarz katolicki Krystian Kratiuk, który przypomniał, że chrystianofobia to zjawisko trwające od narodzenia Chrystusa, czyli przez 2023 lata. Przytoczył przykłady, takie jak pastor w Szwecji, który trafił do więzienia za cytowanie Pisma Świętego, oraz stewardessa w brytyjskich liniach lotniczych, która nie mogła nosić krzyżyka na szyi, by nie urazić czyichś uczuć. Z drugiej strony, w czerwcu – miesiącu dumy – wszystkie stewardesy są zobowiązane do noszenia tęczowych apaszek. Kratiuk zwrócił uwagę na powstający problem dotyczący tolerancji dla różnych wyznań i przekonań.

Spotkanie księdza profesora Pawła Bortkiewicza i dziennikarza katolickiego Krystiana Kratiuka z mieszkańcami Szczecina było połączone z promocją wspomnianej książki „Chrystianofobia poza granicami tolerancji”. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Fidei Defensor.