Wzrost liczby oddawanych psów do schronisk w czasie wakacji

Wzrost liczby oddawanych psów do schronisk w czasie wakacji

Przeżycia zwierzęcia, które nagle zostaje pozbawione swojego dotychczasowego życia oraz bliskości właściciela, są trudne do wyobrażenia. Gdy trafia do schroniska, zabawa z człowiekiem ustępuje miejsca samotności i oczekiwaniu na cud. W ciągu ostatniego tygodnia aż 18 psów znalazło się w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie! Od początku czerwca 2023 przybyło tam już łącznie 28 czworonogów!

Zastanawiające jest, co skłania ludzi do oddawania swoich psów do schroniska. Pracownicy szczecińskiej placówki uważają, że powody tego zjawiska są zróżnicowane. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy właściciel opuszcza świat zaiste, a jego pupila nie chce bądź nie może przyjąć żaden z członków rodziny. Innym razem decydujący wpływ mają kwestie zdrowotne czy skomplikowany stan życiowy. Jednakże warto zadać pytanie, czy zbliżający się okres letnich wyjazdów można uznać za takową trudną sytuację.

Nie da się jednak nie zauważyć korelacji pomiędzy alarmującymi statystykami dotyczącymi liczby przyjmowanych psów w ostatnich tygodniach a nadchodzącymi wakacjami. Można więc przypuszczać, że dla niektórych osób wybór pozostawienia swojego czworonożnego przyjaciela w schronisku bywa ściśle związany z planowanym urlopem.