Widowisko i inne atrakcje podczas obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Szczecinie

Widowisko i inne atrakcje podczas obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Szczecinie

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w niedzielę, 13 grudnia 1981 roku przez ówczesne władze PRL. Rocznica tego wydarzenia będzie obchodzona w Szczecinie w wyjątkowy sposób. W programie obchodów tego dnia znajdzie się m. in. spektakl, projekcje filmów dokumentalnych czy debata.

Multimedialne widowisko

Okrągła, bo 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obchodzona będzie w Szczecinie szeregiem różnych uroczystości. Cała impreza stanie pod hasłem: „Polska. Europa. Solidarność”.

Jedną z głównych atrakcji obchodów będzie widowisko multimedialne zatytułowane „Bałuka, człowiek z W-7” i przygotowane przez Teatr Polski w Szczecinie. W jedną z głównych ról wcieli się znany aktor Andrzej Chyra – zagra on tytułową postać Edmunda Bałuki. Obok niego na scenie pojawi się m. in. Dominika Ostałowska.

Gościem specjalnych szczecińskich obchodów będzie Françoise Breton-Bałuka – żona Edmunda Bałuki. Mężczyzna był jednym ze lokalnych działaczy opozycyjnych, przywódcą strajków z 1970 i 1971 roku, wrogiem publicznym i jednym z głównych więźniów stanu wojennego.

Bogaty program obchodów

Szczecińskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce mają podkreślić uniwersalne, europejskie wartości solidarnościowej rewolucji. Przypomną też o ludziach, którzy zdecydowali się poświęcić swoją wolność dla walki o słuszną sprawę.

W programie uroczystości znajdzie się również debata zatytułowana „Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”. Poprowadzi ją szczeciński historyk – prof. Radosław Ptaszyński, a jej gościem specjalnym będzie Jacky Challot. Mężczyzna działał jako zachodni kurier, który przemycał do Polski powielacze, nadajniki radiowe, farby czy publikacje polskiego wydawnictwa emigracyjnego – Instytutu Literackiego.

Dodatkowo organizatorzy wydarzenia zaplanowali również inne atrakcje, jak koncerty, projekcje filmów dokumentalnych czy otwarte dyskusje.

Wielkie widowisko i debata to dwa kluczowe elementy programu obchodów rocznicowych, które na ten moment zostały ujawnione. Już wkrótce będzie można spodziewać się większej liczby szczegółów na temat całego harmonogramu szczecińskich obchodów.