Walka małych i średnich przedsiębiorców o przetrwanie w obliczu rosnących kosztów działalności

Walka małych i średnich przedsiębiorców o przetrwanie w obliczu rosnących kosztów działalności

Małe i średnie firmy w Polsce zmagają się z utrzymaniem stabilności w swojej działalności. Z badań przeprowadzonych przez Dun & Bradstreet Poland wynika, że w ubiegłym roku ponad 220 tysięcy przedsiębiorstw w Polsce postanowiło zawiesić swoją działalność. To oznacza wzrost o 60% w porównaniu do roku 2022. Mimo braku konkretnych danych dotyczących regionu, sytuacja wydaje się być zbliżona we wszystkich częściach kraju.

Marcin Jarczyński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, podkreśla, że może odnosić się pewne poczucie niepewności. Łukasz Krytkowski, znany fotograf, florysta i wykładowca, twierdzi natomiast, że Polska to miejsce, które wciąż stawia na próbę optymizm przedsiębiorców i ich nadzieję na lepsze czasy. Celem akcentu na „niepewność” dokonuje również Jakub Manicki z Partnerskich Klubów Biznesu Szczecin.

Jedynym stałym elementem tej sytuacji są surowe statystyki – one nie pozostawiają miejsca na interpretacje. Koszty prowadzenia biznesu w Polsce nieustannie rosną. To, co ostatecznie trafia do pracowników, jest jedynie ułamkiem tego, co przedsiębiorca musi zainwestować. Średnio, obciążenia związane z podatkiem dochodowym (PIT) i składkami na ubezpieczenie społeczne (ZUS) wynoszą około 2500 złotych miesięcznie.

Zdaniem prof. Anety Zelek, ekonomistki, to właśnie wysokie koszty są głównym powodem zawieszania i zamykania działalności gospodarczych w kraju.