Uczennice ze Szczecina zorganizowały warsztaty malarskie dla seniorów w ramach projektu "Barwy Dojrzałych Dusz"

Uczennice ze Szczecina zorganizowały warsztaty malarskie dla seniorów w ramach projektu "Barwy Dojrzałych Dusz"

Hanna Gałka i Anna Chim, dwie ambitne uczennice, zrealizowały społecznie zaangażowany projekt o nazwie „Barwy Dojrzałych Dusz”. Zainicjowały one serie warsztatów malarskich skierowanych do starszych ludzi mieszkających w DPS Dom Kombatanta, znajdującym się przy ul. Kruczej. Całość działań ma na celu stworzenie murale, który zostanie umieszczony na ścianach Szkoły Podstawowej nr 46 na ulicy Felczaka w Szczecinie.

Projekt ten stanowi odpowiedź na wyzwanie postawione przez organizatorów olimpiady „Zwolnieni z teorii”, polegającego na realizacji inicjatyw skupiających się na istotnych problemach społecznych. Jak wyjaśnia Hanna Gałka, głównym celem ich przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestię samotności osób starszych. Postanowiły to osiągnąć poprzez organizację warsztatów malarskich, podczas których seniorzy mieli okazję ukazać swój widok na Szczecin za pomocą różnorodnych technik plastycznych.

Intrygująca koncepcja tych zajęć miała na celu przełamać poczucie wyobcowania wśród seniorów poprzez rozbudzenie ich zainteresowania sztuką. Pierwsze warsztaty odbyły się w DPS Domu Kombatanta na ul. Kruczej. Jak wspomina Hanna Gałka, początki nie były łatwe – starsi uczestnicy początkowo podchodzili do nich sceptycznie, nie do końca rozumiejąc, jak mają pracować z farbami. Z czasem jednak, pod wpływem wsparcia i cierpliwości dziewczyn – Hanny i Anny – zaczęli coraz bardziej angażować się w twórczość, odkrywając przy tym niesamowitą inwencję oraz wyobraźnię.