Szczeciński”Pionier” jedno z najstarszych kin na świecie

Szczeciński”Pionier” jedno z najstarszych kin na świecie

Kino „Pionier” w Szczecinie jest klimatycznym miejscem z bogatą historią. Do niedawna widniało ono w księdze Guinnessa, jako najstarsze kino na świecie. Stosunkowo niedawno odkryto dokumenty wskazujące na to, że francuskie kino Eden – Theatre zaczęło wyświetlać filmy 8 lat przed powstaniem „Pioniera”. Szczecińskie kino mimo tego wcale nie straciło na popularności. Niezwykły klimat tego miejsca przyciąga tu zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów chcących poznać wszystkie atrakcje Szczecina.

Historia kina „Pionier”

„Pionier” mieszkańcom Szczecina znany jest od dawna. Kino cieszy się też ogólnokrajową sławą. Turyści odwiedzający miasto niemal zawsze umieszczają ten obiekt w swoim planie dotyczącym zwiedzania Szczecina. Wszystko zaczęło się w 1909 roku, od tej pory kino „Pionier” nieprzerwanie działa mimo dwóch wielkich wojen i przeróżnych kryzysów. Mimo dokumentów potwierdzających, że kino istnieje od 1907 roku, to wciąż 1909 rok uznawany jest za oficjalną datę, w której rozpoczęła się historia tego obiektu.

Kino początkowo funkcjonowało, jako „Helios”, nazwa jednak zmieniała się wraz z biegiem lat. Przez jakiś czas kino nosiło nazwę „Odra”, by w 1950 roku ostatecznie przyjąć nazwę „Pionier”. Obecnie kino działa nadal, a klimat w tym niezwykłym miejscu oddaje wszystkie minione lata. Zaciszne, przytulne sale mają w sobie tchnienie tamtych epok, kiedy moda była całkiem inna niż teraz, a na świecie dochodziło do gwałtownych przemian. Krzesła wyściełane charakterystycznym, czerwonym pluszem oraz liczne wycinki z gazet, oraz inne obrazki przypominające o historii kina. To wszystko sprawia, że miejsce to jest jedyne w swoim rodzaju.

Odwiedzając Szczecin, warto pokusić się o wizytę w kinie „Pionier”. Odwiedzać obiekt warto będąc też mieszkańcem miasta. Wspólnie możemy zadbać o to, by niezwykłe kino przetrwało jeszcze wiele lat.