Szczeciński Ratusz zamierza nabyć jedno z najstarszych kin świata – Kino Pionier

Szczeciński Ratusz zamierza nabyć jedno z najstarszych kin świata – Kino Pionier

Kino Pionier, znane jako jedno z najdłużej działających kin na świecie, znajdujące się stałe w tym samym miejscu, ma być nabyte przez miejskie władze Szczecina. Decyzja o zakupie została podjęta przez radnych miasta. Pierwsze filmy były tam pokazywane już w 1907 roku.

27 radnych obecnych na sesji bez zastrzeżeń poparli ideę zakupu tej kultowej instytucji filmowej. W celu sfinansowania transakcji, podczas sesji w październiku, przeznaczyli z miejskiego budżetu kwotę 2 milionów złotych.

Pierwsze dyskusje na temat możliwości nabycia kina przez miasto rozpoczęły się w 2021 roku. Powodem były deklaracje jednego z właścicieli, który planował przejść na emeryturę. Wiceprezydent Szczecina, Anna Szotkowska, wyraziła nadzieję na finalizację transakcji do końca tego roku podczas sesji rady miasta.

Wiceprezydent Szotkowska podkreśliła również konieczność zapewnienia płynnego procesu przejęcia kina i kontynuacji jego działania, co wymagało ustaleń z obecnymi właścicielami.

W motywacji projektu uchwały radni podkreślili, że zakup obiektu, w którym znajduje się kino, ma na celu zabezpieczenie przed likwidacją jednej z najstarszych instytucji kinematograficznych na świecie, która działa nieprzerwanie w tym samym miejscu.