Szczecin Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku?

Szczecin Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku?

Ruszyła właśnie możliwość, aby ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Część środowiska kulturalnego Szczecina uważa, że możemy nasze miasto może o to powalczyć. Sprawdzamy co wiadomo w tej sprawie.

Europejska Stolica Kultury

W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury był Wrocław. Już wtedy nasze miasto starało się o ten tytuł, jednak nie udało się wejść do drugiej tury.  W 2029 Polska może się ponownie się ubiegać o ten tytuł. Pojawiły się pomysły i sugestie, aby Szczecin zgłosił swoją kandydaturę na ten tytuł.

Czy Szczecin ma szanse?

Rafał Bajena z Filmservices Szczecin mówi o tym, że miasto bardzo się zmieniło od 2016 roku. Jak odkreśla mamy wiele nowych instytucji i całkowicie inną świadomość wielu ludzi i firm. Nie brakuje również kapitału.  To wszystko razem daje poczucie, ze to najlepszy moment, aby starć się ten tytuł.  ma ciekawe osiągnięcia w wielu dziedzinach. W ostatnim czasie pojawiło się wielu twórców, którzy są na liście chętnych do uczestnictwa w tym projekcie.

Jak wygląda zgłoszenie miasta?

Aplikacja do konkursu leży w kompetencjach władz miasta. Na ten moment wiadomo, że z polskich miast o ten tytuł chcą starać się także Kielce i Bytom. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku przyszłego roku ma ogłosić konkurs dla miast, które chcą ubiegać się o tytuł ESK 2029. Potem będzie około 60 dni na przygotowanie aplikacji. Europejska Stolica Kultury to ogromne wyróżnienie, które wymaga zaangażowania masy ludzi. I nie chodzi tylko o ludzi kultury, ale także o pracowników biznesowych i wielu innych dziedzin.

Co o tym wszystkim sądzą osoby związane ze Szczecinem?

Jak mówi Lidia Rugać, zastępca prezydenta ds. kultury w Szczecinie, nasze miasto zasługuje na ten tytuł. Miasto posiada bogatą i różnorodną ofertę. Fakt jest taki, że wymagany jest znaczny wkład budżetowy, dlatego to przedsięwzięcie wymaga zaangażowania wielu jednostek.  Żeby wszystko się udało potrzebny jest odpowiedni budżet oraz rzetelne przygotowanie się od strony   pomysł starania się o tytuł ESK 2029 wszyscy podczas komisji ocenili pozytywnie. Czekamy a dalsze informacje w tym temacie.