Sąd Apelacyjny w Szczecinie łagodzi karę dla byłych zarządców Ostrowic

Sąd Apelacyjny w Szczecinie łagodzi karę dla byłych zarządców Ostrowic

W piątek, Sąd Apelacyjny w Szczecinie wydał wyrok skazujący Wacława M. i Krystynę K., były wójt i skarbniczka rozwiązanej gminy Ostrowice, na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres dwóch lat. Decyzja ta jest zmianą ich pierwotnego, nieprawomocnego wyroku z poprzedniego roku, w którym otrzymali karę siedmiu lat więzienia za spowodowanie bankructwa gminy.

Podczas przedstawiania uzasadnienia wyroku, sędzia Dorota Mazurek wyjaśniła, że sąd pierwszej instancji nie uwzględnił kluczowych aspektów sprawy. „Sąd pierwszej instancji nie dostrzegł i nie uwzględnił, dokonując analizy tego materiału dowodowego czynnika społecznego i ekonomicznego, w jakim przyszło oskarżonym w tej gminie funkcjonować. To zaś ma istotny wpływ tak na ocenę stopnia społecznej szkodliwości przypisanego oskarżonym przestępstwa, jak i na ocenę stopnia ich winy” – powiedziała sędzia.

Mazurek dodała również, że z dokumentów procesowych wynika, że gmina Ostrowice „w ogóle nie powinna powstać w takim zakresie, w jakim powstała”. Zauważyła, iż oskarżeni byli świadomi, że poprzez zadłużanie gminy działają na jej szkodę, mimo to postąpili w ten sposób. Sędzia zaznaczyła również, że oskarżeni zdawali sobie sprawę z tego, że gmina nie będzie mogła sprostać finansowym obciążeniom.