Rocznica wydarzeń Grudzień ‘70. W miejskim programie Światła Pamięci, projekcje filmowe, debaty

Rocznica wydarzeń Grudzień ‘70. W miejskim programie Światła Pamięci, projekcje filmowe, debaty

W dniu dzisiejszym, 17 grudnia przypada 51. rocznica dramatycznych wydarzeń znanych jako Grudzień ‘70. W Szczecinie przygotowano bogaty program obchodów na ten dzień.

Początki walki o wolności

17 grudnia 1970 roku w Szczecinie miały miejsce masowe strajki robotnicze, które zostały stłumione w brutalny sposób. Demonstracje wybuchły zaraz po ogłoszeniu przez ówczesne władze PRL podwyżek cen kluczowych artykułów spożywczych i prędko ogarnęły całe Wybrzeże. W wyniku krwawej interwencji służb zginęło 16 osób i wiele zostało rannych. Dziś uważa się, że strajki te dały podwaliny pod wydarzenia, które nastąpiły dekadę później w Gdańsku – Sierpień ‘80.

Msza i Światła Pamięci

Obchody rocznicowe rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą w kościele św. Stanisława Kostki, który można znaleźć przy placu Matki Teresy z Kalkuty 5. Następnie przeniosą się one do Stoczni Szczecińskiej, gdzie uczestnicy wspólnie odmówią modlitwę i złożą kwiatowe wieńce przed bramą.

Z kolei o godzinie 17:00 program wydarzeń przeniesie się na plac Solidarności, gdzie mieszkańcy Szczecina sami będą mogli złożyć hołd ofiarom wydarzeń z grudnia 1970 roku. Podczas inicjatywy „Światła Pamięci” na dachu budynku Centrum Dialogu Przełomy zostaną ustawione zapalone znicze, które ułożą się w napis „Grudzień ’70”.

Projekcje filmowe i debaty

Kolejno w programie wydarzenia znajdą się projekcje filmowe. O godzinie 17:30 odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego, zatytułowanego „Grudzień ’70 w Szczecinie” i bazującego na archiwalnych materiałach audiowizualnych.

Następnie na dużym ekranie obejrzeć będzie można dwa teledyski, stanowiące zapis widowiska historycznego „Grudzień ’70”, które odbyło się w zeszłym roku podczas obchodów 50. rocznicy strajków w Szczecinie.

Równocześnie o godzinie 17:30 na pierwszym piętrze biurowca Posejdon będzie mieć miejsce projekcja filmu „Grudzień nasz i wasz” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz. Tuż po seansie odbędzie się dyskusja prowadzona przez autorkę i dra hab. Sebastiana Ligarskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.

Kolejna debata prowadzona będzie również na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Szczecinie. Dyskusja rozpocznie się o godzinie 18:00, a jej tematem będzie idea solidarności i to, jak odnajduje się ona w dzisiejszym społeczeństwie polskim. Rozmowa zostanie połączona z projekcją filmu dokumentalnego pod tytułem „Wszyscy wszystko zjedli”.

Specjalny seans przygotowało również kino Zamek. O godzinie 19:30 odbędzie się tam pokaz filmu „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, a zaraz po projekcji organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na rozmowę z historykiem, dr. Michałem Paziewskim. „1970” to innowacyjny film dokumentalny, łączący w sobie elementy animacji poklatkowej, zdjęć i archiwalnych nagrań, np. rozmów telefonicznych.

Bilety na seans dostępne są w cenie 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy) i można je kupić w kasach kina Zamek lub online na bilety.zamek.szczecin.pl