Regionalne Centra Kryzysowe jako filar wsparcia dla osób zapadających w kryzys psychiczny

Regionalne Centra Kryzysowe jako filar wsparcia dla osób zapadających w kryzys psychiczny

Sytuacje takie jak wypadki drogowe, strata bliskiej osoby, doświadczenie choroby lub zwolnienie z pracy mogą być wyzwalaczami kryzysów psychicznych. W takich chwilach nieocenioną wartość ma szybko udzielona pomoc specjalisty – psychologa, która może zapobiec eskalacji problemów. Takie wsparcie, bez konieczności skierowania oraz całkowicie nieodpłatne, będzie dostępne w ramach działania Regionalnych Centrów Kryzysowych.

Zgodnie z założeniami projektu, Regionalne Centra Kryzysowe mają funkcjonować w każdym mieście powiatowym na terenie naszego województwa. Dr Edyta Sielicka, pełniąca obowiązki koordynatorki szczecińskiego ośrodka mówi: – Naszym zadaniem jest przyjmować, zachęcać do skorzystania z pomocy i oferować wsparcie tym wszystkim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Na rozwój i utworzenie ośmiu nowych placówek przeznaczono prawie 50 milionów złotych pochodzących z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, podkreśla, że każdy kto potrzebuje pomocy, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien mieć do niej dostęp. – Nawet jeśli problem dotyczy mieszkańca małej wioski, wystarczy jeden telefon. Nasze centra są wyposażone w dwa samochody interwencyjne, dzięki czemu nasi specjaliści mogą szybko reagować i udzielać niezbędnej pomocy.

Tworzone obecnie Centra są kontynuacją działań, które rozpoczęły się już w 2020 roku i które z powodzeniem funkcjonują np. w Drawsku Pomorskim czy Świdwinie. Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia tłumaczy: – Nasza pomoc jest skierowana do wszystkich, bez względu na wiek. Chcemy zidentyfikować potrzeby osób doświadczających kryzysu, zabezpieczyć odpowiednie środki i być gotowymi do świadczenia usług pomocowych.