Realizacja nasadzeń kompensacyjnych przy Jeziorku Słonecznym w ramach inwestycji otoczenia stacji SKM w Załomiu

Realizacja nasadzeń kompensacyjnych przy Jeziorku Słonecznym w ramach inwestycji otoczenia stacji SKM w Załomiu

Zagospodarowanie zieleni jest niewątpliwie istotnym aspektem większości projektów inwestycyjnych. Niemniej jednak, okoliczności terenowe nie zawsze umożliwiają przeprowadzenie nasadzeń tam, gdzie powstają nowe konstrukcje, takie jak drogi, chodniki czy budynki. To właśnie dotyczy projektu kształtowania terenu wokół stacji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej w Załomiu.

Od wczoraj, pracownicy wykonują prace związane z nasadzeniami drzew na obszarze publicznego parku zielonego przy Jeziorku Słonecznym. Te działania są kompensatą za straty w drzewostanie, które nastąpiły podczas budowy nowego miejskiego parkingu przy stacji SKM w Załomiu. W sumie planowane jest posadzenie 24 drzew różnorodnych gatunków, wszystkie pochodzące z szkółek i charakteryzujące się wysoką jakością oraz parametrami 16-18 cm obwodu pnia i 2,5-3 m wysokości.

Wśród gatunków drzew do nasadzenia można wymienić platan klonolistny, świerk serbski, jarząb mączny, klon tanguski, świerk kłujący, sosna czarna, klon tatarski i grujecznik japoński. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni gatunek – jest on rzadko spotykany w naszym klimacie. Jego unikalnym atrybutem jest zdolność do zmiany koloru jesienią na wszystkie odcienie purpury.